Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    ROSKILDE FESTIVAL 2015, Døgnrapport fra 300615 kl. 0700 til 010715 kl. 0700.

    0
    By Lotte Bøgevig on 2. juli 2015 NYHEDER

    Anholdelser

    Kl. 0856 fandt en politipatrulje en sovende mand, der lå i vejsiden ved Darupvej. De vækkede manden, der viste sig at være rumæner. Han var i besiddelse af id-kort på to danskere og også et par mobiltelefoner. Han nægtede tyveri, men erkendte ulovlig omgang med hittegods, og det fik han en bøde for. Han blev løsladt senere på dagen.

    Kl. 1110 blev en 40-årig og en 50-årig mand, fra henholdsvis Rumænien og Ungarn. De blev fundet i besiddelse af stjålne mobiltelefoner, kamera og CS gas. Det endte med en bøde for overtrædelse af straffeloven – ulovligt omgang med hittegods og overtrædelse af våbenloven. Den 40-årige er fortsat i politiets varetægt med henblik på forelæggelse for udlændingestyrelsen omkring en udvisning af landet.

    Kl. 1320 Anholdt politiet en 37-årig mand fra Rumænien. Pgl. er tidligere meddelt indrejseforbud. Han fremstilles i retten i dag med henblik på fornyet udvisning.

    1455 En 21-årig og en 18-årig med henholdsvis ukendt adresse og adresse i Nakskov blev anholdt og sigtet for tyveri af mobiltelefoner. Begge blev løsladt efter afhøring. Deres festival sluttede for denne gang, idet de fik klippet deres armbånd.

    Kl. 1640 anholdt politiet en 18-årig mand fra Nepal, der arbejdede på festivalen uden at have arbejdstilladelse. Løsladt efter afhøring.

    Eftersøgning

    Kl. 2010 fik politiet anmeldelse om, at der ved en sø vest for Darupvej var fundet tøj samt andre personlige ejendele. Fundet af tøjet gjorde, at politiet satte en eftersøgning i stand, idet vi frygtede, at der kunne være en person, der var druknet. I aftenens løb blev søgt med dykkere og helikopter uden at finde noget mistænkeligt.

    Onsdag morgen fik politiet en henvendelse fra en 44-årig svensker, der savnede tøj og ejendele, som han havde glemt ved søen i går. Sagen blev således opklaret og fik heldigvis en lykkelig udgang.

    Blufærdighedskrænkelse

    En 17-årig pige fra Rødovre følte sin blufærdighed krænket tirsdag 0130, hvor en mand på 30-35 år forsøgte at tage på hende og kysse hende. Dette blev gengældt ved at manden fik en lussing af pigen, hvorefter han stak af.

    En 16-årig pige fra Hvidovre var onsdag kl. 0059 udsat for, at en mand greb fat i hende og trak hende væk fra andre. Det lykkedes pigen at vriste sig fri og løbe sin vej, og det samme gjorde gerningsmanden, som der ikke er noget signalement af.

    Politiet vil gerne gøre opmærksom på, at reglerne for blufærdighedskrænkelse og dermed også almindelig fornuftig adfærd mellem kønnene gælder såvel på festivalen som alle andre steder.

    Tyverier og lov om euf. stoffer

    Indtil nu har politiet modtaget anmeldelse om tyveri af specielt mobiltelefoner fra telte og andre steder.

    Politiet skal anbefale, at man passer rigtig godt på eks. mobiltelefoner, der stjæles fra telte. Mange tyverier sker i nattetimerne fra teltene.

    Pas derfor godt på mobiltelefoner og anden elektronik og hav det tæt på sig, så man slipper for tyverier.

    Husk at tyverier kan anmeldes elektronisk via politi.dk

    I løbet af festivalen har politiet fundet forskellige former for narkotika bl.a. syntetisk fremstillede stoffer som MDMA og LSD. Der er alt mulig grund til at advare mod indtagelse af narkotika, og samtidig er der også grund til at gøre opmærksom på, at det bestemt ikke er hovedparten af festivaldeltagerne, der indtager stoffer.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Ny flertalsgruppe fremlægger politiske pejlemærker for de kommende fire år

    Alle sten skal vendes i den omdiskuterede sag om salg af Solrød Biogas

    REPAIR CAFÉ SOLRØD ØNSKER GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    Solrød Foto overdrages pr. 1. januar til Jonas

    Ny rektor på SOLRØD GYMNASIUM

    Julemarked i Solrød /Jersie 2025

    Ny centerchef skal lede Solrød Kommunes arbejde med by og bæredygtighed

    Nyt byråd konstitueret med ny udvalgsstruktur på trapperne

    Stor gevinst for Solrød Kommune: Sælger biogasanlæg til Bigadan

    Radikale takker for en god Valgkamp i Solrød

    Solrød Kommune tester videoopkald i nationalt samarbejde om velfærdsteknologi

    Havets Folkemøde kommer til Solrød i 2026

    Det brede danske boligmarked er mere balanceret

    Pernille Breinholdt Jepsen, valgt til Solrød Byråd for Liberal Alliance

    Decembernyt fra Havdrup Kirke

    Vi fortsætter kampen for stærkere velfærd i Solrød

    Glædelig jul

    Klumme af Brian Mørch

    De ni læsninger i Solrød Strandkirke

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    12. december 2025

    Ny flertalsgruppe fremlægger politiske pejlemærker for de kommende fire år

    11. december 2025

    Alle sten skal vendes i den omdiskuterede sag om salg af Solrød Biogas

    9. december 2025

    REPAIR CAFÉ SOLRØD ØNSKER GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR

    9. december 2025

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    8. december 2025

    Solrød Foto overdrages pr. 1. januar til Jonas

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.