Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Foto: Solrød Kommune

    Nyt unge-projekt på trapperne: Fokus på trivsel hos LGBTQIA+-unge

    0
    By Lotte Bøgevig on 13. oktober 2022 NYHEDER

    Solrød Bibliotek og Kulturhus har fået lidt over 87.000 kr. til et læsefællesskab for unge regnbuepersoner. Det skal bl.a. hjælpe de unge LGBTQIA+-personer med øget selvværd og accept.

    Der er kun få officielle tilbud til unge regnbuepersoner på Sjælland, og det betyder, at de unge i mindre kommuner og udkantsområder i højere grad er overladt til sig selv bl.a. med risiko for ensomhed og lavt selvværd til følge. Det vil Solrød Bibliotek og Kulturhus nu lave om på med projektet RegnbueREP.

    Solrød Bibliotek og Kulturhus har nemlig søgt Slots- og Kulturstyrelsen og fået 87.250 kr. til et lokalt læsefællesskab for unge LGBTQIA+-personer mellem 15-25 år.

    “Det er et spændende og anderledes projekt, som forhåbentlig kan være med til at skabe et stærkt fællesskab hos kommunens unge LGBTQIA+-personer. Mange unge menneske tumler med at føle sig anderledes og uden for fællesskabet, og hvis man af den ene eller anden årsag adskiller sig fra det store flertal, kan det være endnu sværere at føle sig tilpas med sig selv,” siger Morten Scheelsbeck formand for Kultur-, idræts- og fritidsudvalget.

    Projektet fokuserer bl.a. på fællesskab, spejling og afstigmatisering. Det består af et forløb à 10 gange to timer, hvor der fx vil være et foredrag af drag queen og foredragsholder Mizz Privileze, en samtalecafé, en workshop med emnet “Din indre drag” og en identitetsworkshop. Hele forløbet sluttes af med en dagstur til Aalborg for at besøge Buens Bogcafé – Danmarks eneste LGBTQIA+-boghandel. Forløbet afholdes på forskellige steder, som det kun er deltagerne, der får viden om, og tilmelding til forløbet er anonymt.

    Har det svært

    En rapport fra Nordisk Ministerråd om ‘Helbred, velvære og levevilkår blandt unge LGBTI-personer i Norden’ viser, at LGBTIQIA+-unge kæmper med ringere fysisk og psykisk helbred end deres jævnaldrende. Samtidig viser rapporten, at LGBTIQIA+-unge er mere udsatte for fx chikane, vold, fordomme og diskrimination. Det kan betyde, at de unge føler, at det er nødvendigt for dem at skjule deres identitet, og det kan fx skabe ensomhed og et forvrænget selvbillede.

    Det skal det lokale Solrød-projekt være med til at gøre op med, og projektet styres igennem af litteraturformidler på Solrød Bibliotek og Kulturhus, Liv Clausen, som selv er queer-person.

    “Jeg selv er vokset op i et udkantsområde med langt til repræsentation og fællesskab. Det skal være lettere at være ung LGBTIQIA+-person i 2022,” siger Liv Clausen, som samtidig fortæller, at alle de, der er involveret i projektet, er LGBTIQIA+-personer.

    “Der ligger en tryghed for de unge i at vide, at vi, der er en del af projektet, er ligesom dem. Det kommer til at være et trygt, rart og anerkendende rum at være i,” siger Liv Clausen, som fortæller, at hvis man har spørgsmål til forløbet, er man meget velkommen til at kontakte hende på lcl@solrod.dk eller tlf. 56182805.

    Fakta

    Et flertal i byråd godkendte på byrådsmødet den 12. oktober 2022, at Solrød Bibliotek og Kulturhus kan modtage penge fra Slots- og Kulturstyrelsen til et LGBTIQIA+ projekt målrettet unge. Liberal Alliance undlod at stemme.

    Projektet starter op i november 2022, og der kommer bl.a. til at være information om projektet og tilmelding på Solrød Bibliotek og Kulturhus og på www.solbib.dk.

    Projektet finder sted på en måde, så deltagerne får stor indflydelse på forløbet, og det er planen, at projektet både skal føre til et fast fællesskabstilbud, som de unge selv kan stå for, og flere LGBTQIA+ materialer på Solrød Bibliotek og Kulturhus.

    LGBTQIA står for Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer, Intersex/Interkøn, Akønnet/Aseksuelle/Aromantiske.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Konservative: Politisk aftale styrker seniorer, skoler, idræt og fællesskaber

    40 år med omsorg blev belønnet med kongelig medalje

    Penge fra salg af Solrød Biogas skal nu ud at arbejde for borgerne

    Mia Blichfeldt vender hjem til Solrød – og tager fransk stjernespiller med

    Medaljer til Budokan ved Gladsaxe Karate Cup

    Den Mobile Blodbank kommer til Solrød – der er brug for blodgivere

    Sommerbogen 2026: Solrøds børn inviteres med i Danmarks største læsekonkurrence

    Debatindlæg: Ti måneder mellem møderne: Er støjbekæmpelse virkelig en prioritet?

    Fra verdensrekorder under isen til sikkerhed i 10 kilometers højde

    Solrød Comets’ U17-herrer kronet som suveræne mestre i 1. division

    Cykelferie uden grænser – foredrag med Jens-Erik Larsen

    Nyt kompetencecenter skal forebygge selvmord – samtidig får flere hurtig hjælp lokalt

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    KØGE KULTUR FOND KALDER PÅ ANSØGERE

    Mystisk episode i Solrød: Pige ramt af hagl på egen trampolin

    Nyt fælles beredskab skal styrke trygheden i Solrød Kommune

    Fra idé til succes: Aqua Fitness i Svøm for Sjov har skabt en ny motionsbølge i Solrød

    Debatindlæg af Mads Ramstedt

    LOPPEMARKED i Solrød Landsby 2026

    Spil dig sund – brætspil holder hjernen skarp

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    17. juni 2026

    Konservative: Politisk aftale styrker seniorer, skoler, idræt og fællesskaber

    17. juni 2026

    40 år med omsorg blev belønnet med kongelig medalje

    17. juni 2026

    Penge fra salg af Solrød Biogas skal nu ud at arbejde for borgerne

    15. juni 2026

    Mia Blichfeldt vender hjem til Solrød – og tager fransk stjernespiller med

    15. juni 2026

    Medaljer til Budokan ved Gladsaxe Karate Cup

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.