Varm kvalitetskaffe, lækre is og andre gode sager tilbydes nu fra den nye Tryllebod i Trylleskoven.
Da Solrød-parret Pernille og Thomas Bach Tengberg i foråret var ude og gå en tur i Trylleskoven i Solrød Strand fik de voldsom trang til en god kop kaffe. Og ungerne ville have is. Men der var hverken is eller kaffe inden for rækkevidde.
”Så tænkte jeg egentlig. Jamen, måske vi bare skulle etablere vores egen bod i det her fantastiske område ved Trylleskoven, og så gik jeg ellers i gang. Det er gået ret hurtigt,” siger Thomas Bach Tengberg, indehaver af den netop åbnet Trylleboden. Placeringen af Trylleboden er ideel – lige ved siden af Trylleskovens lege- og bålplads.
”Jeg håber selvfølgelig, at nogle af de mange borgere fra Solrød og omegn, der hver dag nyder stranden og naturen i Trylleskovsområdet, vil kigge forbi boden i ny og næ. Vi har pt. is, kaffe og lidt andre gode ting på hylderne, og vi sælger også snobrødsdej og pølser, som man kan grille på bålpladsen ved siden af,” fortæller Thomas Bach Tengberg.
Senere på sommeren bliver der også mulighed for at købe ’byg selv burgere’, som man kan grille i små bøf-jern, som Trylleboden også tilbyder.
Udover at tilbyde mad, drikke og hygge håber Thomas Bach Tengberg, at boden vil bidrage til en masse liv på strandområdet.
”Vi har en børnesikker brændekløver, så man kan kløve sit eget brænde til bålet. Og vi har fodbold, rundboldsæt og frisbee, som man kan låne, så det er bare om at komme herned og hygge sig.”
Trylleboden har åbent hver dag fra 10-20 i skolernes sommerferie samt i weekenderne efter sommer frem til efterårsferien.
Skulle det regne, hvilket det jo til tider gør i Danmark, holder Trylleboden stadigt åbent.
”En gåtur på stranden i sommerregn kan jo også være dejlig, og så føles kaffen fra Trylleboden måske ekstra god,” slutter Thomas Bach Tengberg.