Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    • DØDSANNONCER
    VIBORHER – Solrød

    Ny Suzuki Baleno varmer op til dansk introduktion

    0
    By Lotte Bøgevig on 26. april 2016 NYHEDER

    Den nye Suzuki Baleno havde verdenspremiere på IAA udstillingen i Frankfurt sidste efterår, og nu nærmer den sig sin danske introduktion, der planlægges til juni måned.

    Suzuki Baleno modellen er en helt ny model, der kommer ind som en vigtig tilføjelse til Suzuki programmet. Den er den tredje større Suzuki nyhed indenfor det sidste års tid efter introduktionen af Celerio og Vitara, og den skal være med til at fastholde den rigtigt flotte salgsudvikling, Suzuki er inde i her i landet.

    Kompakt men rummelig
    Den nye Baleno er en 5-dørs hatchback, der kombinerer et stilfuldt design med et rummeligt interiør og bagagerum. Med en længde på 4 meter kommer den ind på toppen af Swift modellen, og teknisk baserer den sig på en ny platform, der er gjort lettere og stivere end tidligere. Sammen med en lang akselafstand på hele 2,42 meter er det derfor muligt at skabe en kompakt bil, som også har god plads på både bagsædet og i bagagerummet, der begge bliver klasseledende.

    Nye kraftige og økonomiske motorer
    På motorfronten kommer Baleno med valg mellem 3 motorer. En opdateret version af den energieffektive 1,2 liters Dualjet motor, der yder 90 hk. Og denne motor fås også i en såkaldt ”mild-hybrid” version. Her er 1,2 Dualjet motoren udstyret med en nyudviklet generator, der også fungerer som startmotor samt et lithium-ion batteri. Ved igangsætning og acceleration yder generatoren el-assistance til benzinmotoren, der derfor bruger mindre benzin. Desuden introducerer denne model et mere avanceret start/stop system, der har en større besparende effekt end de nuværende systemer.
    Den 3. motorvariant er en ny 1,0 liters Boosterjet turbo-benzin motor med direkte indsprøjtning, der yder hele 112 hk, og som har et rigtigt flot drejningsmoment på 170 Nm.
    Selvom alle 3 motorer er forholdsvis kraftige med en god ydelse, er økonomien ved blandet kørsel flot. Fx er EU-Normen for Boosterjet versionen på godt 22 km/l, mens Dualjet udgaven med mild-hybrid teknik ligger på ca. 25 km/l.

    I Danmark til juni
    Den nye Suzuki introduceres på vores breddegrader i midten af juni måned. Udstyrsmæssigt vil Baleno have meget udstyr i alle varianter. Fx vil aircondition, el-ruder og Bluetooth være standard fra den billigste model, mens man allerede fra næste udstyrstrin får avanceret sikkerhedsudstyr som automatisk nødbremsesystem og adaptiv fartpilot med i købet. Det er modellerne med dette udstyr, der lige har fået 4 flotte stjerner i den nye og skærpede 2016 Euro NCAP sikkerhedstest.
    Også udstyr som infotainment system med 7” farveskærm, bakkamera, navigation, LCD farvedisplay og Xenon forlygter vil være at finde i Baleno programmet.
    Suzuki regner med, at den nye Baleno kan gå hen og blive en populær danskerbil. Den kombinerer nemlig flot styling med praktiske dyder som god rummelighed. Motorer med høj ydeevne og god økonomi. Et pænt udstyrsniveau allerede fra de billigste versioner. Og så et par tekniske nyskabelser til at toppe det hele op med. Også prisen forventes at blive attraktiv og konkurrencedygtig, men den er ikke helt på plads endnu. Her kan man holde sig orienteret via et specielt Baleno nyhedsbrev, som man kan tilmelde sig på Suzukis hjemmeside.

    Eller kig ind til Gunner Due i Køge og hør mere om den nye Suzuki Baleno

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    Foredrag med Kristian Leth

    Klumme af Brian Mørch

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    Ingrid har fået ting til at ske i Solrød i mere end 50 år

    Solrød er hjemme – også når Daniel trækker i arbejdstøjet

    Løbere og SuperBrugsen i Havdrup knækker cancer.

    Trine har fået større selvtillid og nye ledelsesværktøjer

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    Tidligere sognepræst Leif Ellerbek er død – satte et stort aftryk på Solrød Sogn

    Berøring, der beroliger – en workshop om babymassage, ro og søvn

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    Plejecenter Christians Have får igen ros af tilsyn

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    26. oktober 2026

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    26. oktober 2026

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    26. oktober 2026

    Foredrag med Kristian Leth

    26. oktober 2026

    Klumme af Brian Mørch

    26. oktober 2026

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    26. oktober 2026

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    26. oktober 2026

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    26. oktober 2026

    Foredrag med Kristian Leth

    26. oktober 2026

    Klumme af Brian Mørch

    26. oktober 2026

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.