Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    ”Mosede Fort, Danmark 1914-18” er indstillet til europæisk pris

    0
    By Lotte Bøgevig on 17. maj 2016 NYHEDER

    På lørdag den 21. maj udløses spændingen om, hvem der vinder den europæiske museumspris Micheletti-prisen. Museet på Mosede Fort er indstillet til prisen, der uddeles af European Museum Academy på den græske ø Lesbos til et europæisk museum, der fortæller 1900-tallets historie på en original og nyskabende måde, og som formår at ramme et bredt publikum.

    ”På museet er vi meget stolte af at være med i opløbet om så fornem en pris” fortæller museumschef Henriette Buus, som sammen med museumsinspektør ved museet Hans Henrik Appel allerede på torsdag rejser til Grækenland for at deltage i en konference, som finder sted forud for lørdagens prisuddeling. Her får de mulighed for at præsentere museet for et internationalt publikum, for repræsentanter fra andre europæiske museer og for juryen fra European Museum Academy.

    Museet på Mosede Fort er et kun to år gammelt kulturhistorisk museum, der har til huse på det gamle Fort i Karlslunde. Fortet blev bygget op til 1. Verdenskrig og bemandet under hele krigen. På museet fortælles historien om Danmark i årene 1914-18, og om hvordan 1. Verdenskrig påvirkede Danmark og danskerne, selvom Danmark ikke deltog aktivt i krigen. Museet viser gennem moderne teknologi og autentiske objekter fra perioden, hvordan danskerne deltog aktivt i at holde krigen fra dørene – en kamp for neutralitet.

    Museet er i høj grad lagt an på, at man kan opleve, hvordan det var dengang.  Når man træder ind i museets oplevelsesrum, så ringer de antikke klokketelefoner og tager man telefonen, så kan man blandt andet høre nyheder fra 1. Verdenskrig, ligesom man kan ligge i soldaterkøjerne og få historier fra soldaterne. Museet tilbyder desuden et iPad-spil for børn, hvor man vælger en identitet fra dengang. ”Alt dette har været med til at kvalificere os til en nominering til den store europæiske Micheletti-pris. Priskomiteen lægger vægt på innovative og kreative præsentationer og fortolkninger af samlinger, og vi mener bestemt at kunne matche de krav” siger museumschef Henriette Buus. Fra Danmark er der to nominerede museer; Mosede Fort, Danmark 1914-18 og Den gamle by i Århus. ”Vi er stolte af at være i så flot et selskab og håber selvfølgelig, at vi kommer hjem fra Lesbos med en pris under armen”.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Konkrete veje.

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    Venstre i Solrød udvider kandidatlisten med to nye navne til efterårets kommunalvalg

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    Varmen presser vandværket – spar på vandet for at sikre stabil vandforsyning

    Fra polterabend til prisvindende destilleri

    Brian Mørch er valgt som spidskandidat til regionsrådet

    ”Vi tager huset tilbage” – Solrød Forsamlingshus får støtte til renovering

    Læserbrev om Solrød Bæk

    Carl Andersen genopstiller til Folketinget og vil i byrådet

    Solrøds Peter Dits Christensen opstiller til Regionsrådet

    Penge fra cykelpulje til Solrød og Jersie vækker glæde hos borgmesterkandidat Kim Kliver (V)

    Lil Lyrstrand vikarierer for Carsten Ring i byrådet de næste tre måneder

    Solrød skal være en cykelkommune i topklasse

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Frivilligheden, udelivet, idrætten og kulturen skal styrkes i ny folkeoplysningspolitik

    Fernisering af Huda Al-Kazwines kunstudstilling i Solrød Bibliotek og Kulturhus: En farverig aften med kunst, musik og mangfoldighed

    Debatindlæg: “Er studenterhuen den eneste vej til anerkendelse”

    Sommernyt fra Havdrup Kirke

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    16. juli 2025

    Konkrete veje.

    10. juli 2025

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    10. juli 2025

    Venstre i Solrød udvider kandidatlisten med to nye navne til efterårets kommunalvalg

    10. juli 2025

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    3. juli 2025

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.