Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Midsommerkoncert med Greve Harmoniorkester på Greve Museum

    0
    By Lotte Bøgevig on 17. juni 2014 NYHEDER

    Oplev Greve Harmoniorkester sammen med tenoren Thomas Koppel som solist, når der søndag den 22. juni kl. 14 er musik og sommerstemning på Greve Museum.

    For tiende år i træk spiller Greve Harmoniorkester på gårdspladsen på Greve Museum. Det er nu syvende gang, at tenoren Thomas Koppel fra Den Kongelige Opera er solist på koncerten, og foruden Thomas Koppel vil også musikere fra orkestret medvirke som solister ved koncerten. Greve Harmoniorkester dirigeres som altid af Erik Jørgensen. Koncerten begynder kl. 14 og varer cirka i halvanden time.

    Musikken og særudstillinger
    Programmet er sammensat af musik i den lettere genre. Der vil både være mulighed for at høre italiensk, dansk og nordisk musik. Dirigent Erik Jørgensen fortæller, at orkestret vil sende en lille hilsen til det kommende museum på Mosede Fort ved at spille en march, som er skrevet under 1. Verdenskrig. Og så byder eftermiddagen selvfølgelig på en enestående chance for at få opfrisket midsommervisen, inden den skal synges omkring bålene mandag aften.

    Både før og efter koncerten har publikum mulighed for at se museets udstillinger. Indenfor vises to særudstillinger: I dustillingen Skolen i 200 år – Fra tavle til iPadfortæller vi om skolens udvikling fra 1814 til 2014 og i bannerudstillingen Kend din politiker  kan du komme lidt tættere på kommunens byrådsmedlemmer. Der er også mulighed for at gå på opdagelse i museets permanente udstillinger, og i museets have og gårdsplads kan man gå på oplevelse i udstillingen Skulptur 2014 Extra, som er blevet til i samarbejde med Kunstforeningen Køge Bugt.

    Servering og vejrguder
    Det vil være muligt at købe vin, øl vand, kaffe og kage før og efter koncerten. Vi håber meget, at vejrguderne er på museets og musikernes side, når der afholdes midsommerkoncert, men i tilfælde af regn vil det være nødvendigt at aflyse den udendørs koncert, da musikernes instrumenter ikke kan holde til det. Ring evt. til museet på 43 40 40 36 efter kl. 13.30, hvis der er tvivl om, hvorvidt koncerten kan gennemføres. En eventuel aflysning på grund af vejret vil også blive annonceret på museets hjemmeside.

    Praktiske informationer
    Der er fri entré til koncerten og til museet. Museet har åbent tirsdag – fredag fra kl. 11 til kl. 15, søndag fra kl. 11 til kl. 17. Den 2. onsdag i hver måned er der åbent fra kl. 13.30 til kl. 21. Læs mere på museets arrangementer og udstillinger på www.grevemuseum.dk

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Nyt kompetencecenter skal forebygge selvmord – samtidig får flere hurtig hjælp lokalt

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    KØGE KULTUR FOND KALDER PÅ ANSØGERE

    Mystisk episode i Solrød: Pige ramt af hagl på egen trampolin

    Nyt fælles beredskab skal styrke trygheden i Solrød Kommune

    Fra idé til succes: Aqua Fitness i Svøm for Sjov har skabt en ny motionsbølge i Solrød

    Debatindlæg af Mads Ramstedt

    LOPPEMARKED i Solrød Landsby 2026

    Spil dig sund – brætspil holder hjernen skarp

    Frivillige søges til Havets Folkemøde i Solrød Kommune

    Festlige sommerkoncerter med gospelkoret Joyful Noise

    Nyt fra Jersie Kirke

    Er du klar, hvis krisen rammer: Kom til stort beredskabstopmøde

    Grøn udvikling, stabile investeringer og stor lokal opbakning

    Kronik af Emil Blücher

    Nyt udvalg skal gøre Solrød Kommunes folkeskoler endnu bedre

    Nyt støjudvalg fortsætter kampen mod støj fra motorvejen

    Hjem kære hjem

    Klumme af Brian Mørch

    Ny strandkiosk i Jersie skal være for alle: Familie gør drøm til virkelighed

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    5. juni 2026

    Nyt kompetencecenter skal forebygge selvmord – samtidig får flere hurtig hjælp lokalt

    3. juni 2026

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    2. juni 2026

    KØGE KULTUR FOND KALDER PÅ ANSØGERE

    2. juni 2026

    Mystisk episode i Solrød: Pige ramt af hagl på egen trampolin

    2. juni 2026

    Nyt fælles beredskab skal styrke trygheden i Solrød Kommune

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.