Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    • DØDSANNONCER
    VIBORHER – Solrød

    Michael fra Solrød Strand kan blive Årets Madspildshelt

    0
    By Lotte Bøgevig on 28. september 2022 NYHEDER

    Michael Folman Jensen fra Solrød Strand arbejder blandt andet som konsulent på Hotel og Restaurantskolen i Valby. Hans indsats for at mindske og udbrede viden om madspild har nu sikret ham en nominering til prisen som Årets Madspildshelt. Too Good To Go står bag prisen, og vinderen kåres den 3. oktober til stor prisfest i København.

    Michael Folman Jensen har en baggrund som køkkenchef på Københavns Rådhus, og han har i de senere år arbejdet med at udbrede sin viden om, hvordan man bruger alle dele af råvarerne. Og det har nu sikret ham en nominering til prisen som Årets Madspildshelt. Too Good To Go står bag prisen, der bliver overrakt til prisshowet Generation Food Award, som Arla afholder, den 3. oktober.

    Passionen for at reducere madspild begyndte for alvor, da Michael Folman Jensen arbejdede som køkkenchef på Københavns Rådhus:

    “Da jeg kom til, var der et mål om, at København skulle være verdens bedste økologihovedstad. Når man skal have en økologiprocent på 90 procent, bliver man udfordret økonomisk. Vi kiggede derfor på vores varer og undersøgte, hvad vi selv kunne producere. Så begyndte jeg at nørde råvarer og fandt ud af, at rigtig meget af det vi smed ud kunne bruges som erstatning for mange af de varer, vi købte.”

    Michael Folman Jensen har sidenhen skrevet bogen Skræl er ikke skrald, som handler om, hvordan man kan udnytte hele råvaren og undgå madspild. Det har han videreudviklet til et program, som han kalder FoodWin. I dag underviser Michael Folman Jensen i FoodWin på daginstitutioner, og han har et ønske om at få det på skoleskemaet på Hotel og Restaurantskolen:

    “Jeg ville gerne udfordre ordet madspild, fordi det har en negativ klang. FoodWin fortæller i stedet, hvor meget af råvaren, som du rent faktisk kan bruge. Som jeg ser det, er det et enormt vigtigt skridt i den rigtige retning at være med til at præge fremtidens kokke.”

    Prisen Årets Madspildshelt uddeles for første gang i år og gives til en ildsjæl, som gør en forskel for børn og unges forståelse for madspild. Alle danskere har haft mulighed for at indstille personer, som de mente levede op til den beskrivelse. Hvis Michael Folman Jensen vinder prisen som Årets Madspildshelt, håber han, at FoodWin kan blive endnu mere udbredt:

    “Det er altafgørende at lære børn om FoodWin i en tidlig alder, så de kan få en ny maddannelse. Jeg er ofte ude på institutioner, og her kan jeg se, at børnene er helt vilde med at se rejsen fra skræl til et færdigt produkt, der ender på spisebordet. Næste skridt er at få FoodWin på skoleskemaet, og det kan måske lade sig gøre, hvis jeg vinder prisen som Årets Madspildshelt.”

    Få Michaels 3 bedste tips til at undgå madspild:

    • Eksperimentér med alternativer til kød i madlavningen
    • Brug hele råvaren og overvej, hvordan den kan udnyttes (fx til syltning eller dressinger)
    • Lav en ugentlig FoodWin-dag. Tag børnene med i køkkenet og vær kreative med at udnytte hele råvarer.

    Læs mere om Generation Food Award her.

    Om Too Good To Go

    Madspildsappen Too Good To Go blev lanceret i Danmark i 2016, og de nu over 63 mio. brugere har siden da reddet mere end 160 millioner lykkeposer med overskudsvarer, hvilket svarer til over 401.000 tons sparet CO2e. Too Good To Go har dermed gjort en væsentlig forskel i kampen mod madspild i de 17 lande, hvor appen er aktiv. I appen kan man redde lykkeposer/bokse med overskudsmad fra bl.a. bagerier, supermarkeder, restauranter, kantiner og producenter.

    Too Good To Go har sideløbende iværksat en række oplysningstiltag for at fremme viden om madspild – bl.a. datomærkningskampagner og en række uddannelsestiltag.

    Kilde: To Good To Go

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    Foredrag med Kristian Leth

    Klumme af Brian Mørch

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    Ingrid har fået ting til at ske i Solrød i mere end 50 år

    Solrød er hjemme – også når Daniel trækker i arbejdstøjet

    Løbere og SuperBrugsen i Havdrup knækker cancer.

    Trine har fået større selvtillid og nye ledelsesværktøjer

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    Tidligere sognepræst Leif Ellerbek er død – satte et stort aftryk på Solrød Sogn

    Berøring, der beroliger – en workshop om babymassage, ro og søvn

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    Plejecenter Christians Have får igen ros af tilsyn

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    26. oktober 2026

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    26. oktober 2026

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    26. oktober 2026

    Foredrag med Kristian Leth

    26. oktober 2026

    Klumme af Brian Mørch

    26. oktober 2026

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    26. oktober 2026

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    26. oktober 2026

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    26. oktober 2026

    Foredrag med Kristian Leth

    26. oktober 2026

    Klumme af Brian Mørch

    26. oktober 2026

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.