Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Kom frit frem….Antik- og kræmmerfolk

    0
    By Lotte Bøgevig on 8. juli 2019 NYHEDER

    Søndag den 25. august afholdes det store antik- og kræmmermarked som optakt til Køge Festuge. Der er stadig stadepladser tilbage til interesserede kræmmer- og antikfolk. Lions Køge står for det praktiske…

    Køge Festuge 2019 begynder med et kæmpe antik- og kræmmermarked i Køge bys centrale gader og på torvet. Hele centrum spærres af for at gøre plads til det store marked, der holder åbent for publikum fra kl. 09 til 16. Det hele foregår søndag den 25. august på den første dag i Køge Festuge. Og der er gratis adgang.

    Køge Torv

     

    Kæmpesalg i gaderne

    Nu skal de sidste kræmmerfolk på banen, hvis de vil være med. Man kan tilmelde sine stande og stader på hjemmesiden www.koegelions-aktiviteter.dk , så Brogade og Torvet kan blive fyldt op med livlig handel med alt muligt. Alle antik- og kræmmerfolk – både de private og professionelle – kan faldbyde deres mange forskellige ting og sager, som de ligger inde med. En stadeplads på Torvet eller i Brogade koster 400 kr. Samtidig får børnene deres helt eget loppemarked i Torvebyen. Her sælger børn deres brugte legetøj og andet, som de er trætte af, her koster en stadeplads kun 100 kr.

    Nyt er, at der kan indgå salg af fødevarer og uddeling af smagsprøver. Fødevarestyrelsens hygiejnekrav og lovgivningen herom skal dog overholdes. Og der må ikke foregå salg af eller udskænkning af alkohol.

    Det bedste marked

    – Det er 15. gang vi arrangerer antik- og kræmmermarked, siger Jens Grubbe fra Lions. Salget af stadepladser går fint, men der er plads til flere, så det er bare med at få meldt sig til.

    – Vi gør rigtig meget for at kræmmerfolket skal føle sig vel tilpas og tilfredse. Fra tidligere markedsdage ved vi, at tilfredsheden og glæden blandt kræmmerfolket er stor, for der plejer virkelig at blive solgt en masse! Vejret plejer også at være fint, så alt i alt kan både kræmmere og et købedygtigt publikum se frem til en spændende og herlig oplevelse.

    Kryds i kalenderen!

    – Nu gælder det blot om at tilmelde sig som kræmmer, hvis man endnu ikke har nået det.  Som publikummer opfordres man til at slå kryds i kalenderen ved søndag den 25. august til et besøg på det stort anlagte antik- og kræmmermarked  og Børnemarked i Køge bymidte. Der er gratis adgang, ingen biltrafik og masser af alskens ting og sager at se på og købe, slutter en begejstret og forventningsfuld Jens Grubbe fra Lions i Køge.

    Kilde: LIONS Køge

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.