Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Købmænd sender 360.000 kr. til Hjerteforeningen

    0
    By Lotte Bøgevig on 16. marts 2016 NYHEDER

    Efter en landsdækkende indsamling i december 2015 sender købmænd i SPAR og Min Købmand en check på 360.000 kr. til Hjerteforeningens arbejde med forebyggelse, forskning og patientstøtte.

    Når årets Hjertegalla løber af stablen den 20. marts 2016 på TV2 Charlie, er det med landets selvstændige købmænd i rollen som de glade givere. I december sidste år samlede købmændene i kæderne SPAR og Min Købmand nemlig ind til fordel for Hjerteforeningen gennem salg af hjertearmbånd.
    Efter en vellykket indsats kan regnskabet nu gøres op. Der er indsamlet i alt 360.000 kr. Det er 52.000 kr. mere end ved købmændenes tilsvarende indsamling i 2014. Pengene, som nu sendes videre til Hjerteforeningen, bliver målrettet indsatsen mod hjerte-kar-sygdomme.
    ”Vi ved, at små skridt i den rigtige retning kan have en stor betydning for bekæmpelsen af hjerte-kar-sygdomme. Lidt let motion er meget bedre end ingenting, og lidt fuldkorn er meget bedre end hvidt brød. Den flotte donation fra købmændene er et stort skridt for Hjerteforeningens arbejde og er noget vi sætter stor pris på”, siger Søren Mohr, fundraisingchef i Hjerteforeningen.
    Det er forbrugere over hele landet, der har været med til at gøre indsamlingen under Hjerternes Fest til en stor succes i henholdsvis SPAR og Min Købmand.

    ”Igen i år er det en fornøjelse, at vi sammen med kunderne kan overrække en stor check til Hjerteforeningen. Endda en check som er vokset en hel del i forhold til året før”, siger Jørgen Nielsen, kædedirektør i Dagrofas købmandshus, som bl.a. har kæderne SPAR og Min Købmand.
    Hjerteforeningen er med 136.500 medlemmer én af Danmarks største sygdomsbekæmpende organisationer. Hjerteforeningen kæmper for, at færre danske børn og voksne rammes af en hjerte-kar-sygdom. Derfor arbejder Hjerteforeningen med forskning i hjerte-kar-sygdomme, forebyggelse og patientstøtte. Hvert år støtter Hjerteforeningen forskning i hjerte-kar-sygdomme med ca. 25 millioner kr. Foreningen er en privat organisation, der er afhængig af kontingenter, donationer, arv og sponsorer.

    Se mere på www.hjertegalla.dk og www.hjerteforeningen.dk/

    Om SPAR og Min Købmand
    Kæderne SPAR og Min Købmand er en del af Dagrofa-koncernen, der har en årlig omsætning på ca. 19 mia. kr. og godt 7.000 ansatte. Læs mere på www.spar.dk, www.minkøbmand.dk eller www.dagrofa.dk.

     

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Præsentation af ældrerådet i Solrød

    Portalens smukke galleri er rammen om en ny spændende udstilling

    Solrød FC søger frivillige

    Optimisme hos Venstre i Solrød efter generalforsamling

    Familieejet bageri fra 1963 kåret som Årets Bedste Bagerkæde

    Læserbrev “Når friværdi bliver til skatteregning langs Køge Bugt”

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Mad og Musik i 2026

    Kræftens Bekæmpelse Solrød lokalforening afholder generalforsamling og foredrag om senfølger.

    Hvad er vigtigst for dig ved det kommende folketingsvalg?

    Fra vision til virkelighed: Byrådet godkender næste skridt for Solrød Bymidte

    Hvorfor har vi ikke et museum i Solrød?

    Foredrag: Mød lokal livsglæde og stor robusthed

    Syng med om kvinder i musikkens verden

    Marts nyt fra Havdrup kirke

    Klumme af Brian Mørch

    50 år med fællesskab: Solrød Center fejrer jubilæum med stort løb og eksklusiv jubilæumstrøje

    Debatindlæg: ChatGPT – trussel eller mulighed i vores hverdag?

    Ny bager har hurtigt fået fodfæste i Solrød

    Slidgigt – den mest udbredte gigtsygdom i Danmark

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    13. marts 2026

    Præsentation af ældrerådet i Solrød

    11. marts 2026

    Portalens smukke galleri er rammen om en ny spændende udstilling

    10. marts 2026

    Solrød FC søger frivillige

    10. marts 2026

    Optimisme hos Venstre i Solrød efter generalforsamling

    10. marts 2026

    Familieejet bageri fra 1963 kåret som Årets Bedste Bagerkæde

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.