Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Klumme fra Brian Mørch

    0
    By Lotte Bøgevig on 28. februar 2023 NYHEDER

    Hvor er de henne alle sammen

    Der er noget, der har kløet i udkanten af min bevidsthed. Jeg har bemærket, at vi er blevet virkeligt gode til at sortere vores affald.

    Vi er også blevet gode til at holde orden, så affald fjernes, græsplæner slås og kvas brændes eller køres på genbrug. Og jeg er ikke anderledes end de fleste. Jeg holder også matriklen nogenlunde pæn og pyntelig.

    Forleden gik jeg en tur med vores hund. På turen faldt jeg i snak med en mand, og det endte med at blive en snak, der har sat sig fast i min hjernebark.

    Hvor er rævene?

    – Hvor er alle rævene, spurgte han, og jeg var ham et svar skyldig. Den lokale rævebestand er ikke noget, der har fyldt i mine tanker, men det havde den i hans. Han fortalte, at det ikke er mange år siden, at han kunne spore og identificere en håndfuld rævefamilier, men nu er det længe siden, han har set så meget som en enkelt omstrejfende ræv.

    Vi snakkede videre og blev enige om, at der vist heller ikke er så mange insekter, som der plejer at være. Jeg tror ikke, det er sprøjtegift, der har jaget insekterne væk. Det er nok snarere mangel på egnede steder at lægge æg og give larverne mulighed for at æde sig tykke og fede, så både larverne og de nye voksne kan blive føde for småfugle.

    Da jeg var barn, vrimlede det med gråspurve, solsorte, mejser og andre småfugle både i haverne og på de fælles grønne områder. Måske er det mig, der lige nu er alt for fokuseret, men jeg synes ikke, der er så mange, som der plejer at være.

    Nu, hvor jeg tænker over det, så går jeg tit lange ture langs stranden. Nogle gange med hund, og andre gange uden. Jeg kan ikke mindes sidste gang, jeg så en fisk slå med halen og efterlade sig ringe og bobler i vandet.

    Drop oprydningen

    Her på egnen suges der sand fra havbunden, der skal bruges til en masse forskelligt. Blandt andet kystsikring i vores kommune. Det er der mange meninger om, og det er også helt i orden. Jeg savner bare noget mur- og nagelfast på, hvad det egentlig gør ved havmiljøet. Hvad siger fiskene, skaldyrene, tanglopperne og vandplanterne til det? Er de alle sammen uberørte, eller hvad?

    Jeg ved godt, at vi her i Solrød er opmærksom på, at vi er nødt til give plads til kravl og alt det andet, Men jeg synes ikke, vi er nået i mål. Derfor vil jeg gerne opfordre til, at vi hver især gør en indsats.

    Jeg tænker ikke på aktioner eller noget andet kæmpestort. Bare hold igen med oprydningen. Alle os med en stump have kan finde et hjørne, hvor vi lægger afklippet græs, kviste og et par grene. Det giver pindsvin et ly, og det giver insekter fred og ro til at lægge æg. Hvis vi også planter en busk eller et lille træ, så har vi gjort naturen en tjeneste. Og hvem kan ikke bruge et æbletræ?

    Jeg opfordrer også til, at kommune og store erhvervsvirksomheder holder igen med græsslåningen og planter træer og buske, hvor det kan lade sig gøre.

    Jeg er ikke overdrevent naturbegejstret, og jeg synes, der bestemt også skal være plads til mennesker, så jeg slår ikke slag for, at vi skal forsvinde, så frøer, græshopper og småfugle kan brede sig. Slet ikke. Men der må kunne findes én måde at leve sammen på, så vi alle sammen kan være her. Det er så moderne på alle andre fronter, så giv insekter, fugle og fisk en chance til at leve her også, for uden insekter, ingen fugle, og ingen fugle, ingen ræve.

     

     

     

     

     

     

    Brian Mørch, byrådsmedlem Dansk Folkeparti

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    Udstilling i Portalen

    Borgmesterens nytårshilsen

    Seniorbowling i Køge Bowlingcenter.

    Røde Kors: Julehjælp til over 225 børnefamilier i Solrød og Greve

    Havdrup Skovby får 150 boliger på Nældevej, Skræppevej og Løvetandsvej

    Fra vision til handling: Nu er visionsplanen for Solrød Center på plads

    Lokal kunstner Birgith S. Ibsen åbner årets første udstilling på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Boliger i stueetagen og maks. 30 km/t. Hovedgaden i Havdrup skal være attraktiv og styrke det lokale handels- og byliv

    Mød Peanut – vores firbenede ven i kampen mod rotter

    En varm julehilsen og et strålende tilbageblik fra Viborher.dk

    En hjertevarm afsked for Solrød Gymnasiums rektor Bjarne Thams

    Ingen skal sidde uønsket alene juleaften: Juleværter efterlyses på Julevenner

    December nyt fra Havdrup Kirke

    Mandagsnærvær og morgenmeditation er en succes

    W. Johansen Havdrup hædret som gazelle: “Den bedste reklame er tilfredse kunder”

    Klumme af Brian Mørch

    Nye lokalplaner på vej for Karlstrup Landsby og Gl. Havdrup

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    15. januar 2026

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    9. januar 2026

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    9. januar 2026

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    30. december 2025

    Udstilling i Portalen

    22. december 2025

    Borgmesterens nytårshilsen

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.