Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Klumme fra Brian Mørch

    0
    By Lotte Bøgevig on 23. maj 2023 NYHEDER

    De forargede og de super tolerante

    Vi lever i en tidsalder, der bedst kan beskrives som krydsfeltet af forargelse og blind tolerance. Der er noget lækkert ved at være forarget og dele forargelsen med de andre forargede, og det er lige så lækkert at være tolerant på grænsen til det kriminelle og udstille, hvor tolerant man er.

    Jesus sagde, at hvis man ville bede til Gud, skulle man gå ind i sit lønkammer og lukke sin dør og ikke som farisæerne rende rundt på torve og gadehjørner og betale nogen for at blæse i basun, så pøbelen kunne se, hvor retfærdig og from man er.

    Det er lige, hvad vore dages forargede og tolerante gør. Render rundt på torve og gadehjørner og betaler nogen for at vise, hvor gode de er. Men var de så bare ægte forargede og tolerante, så var det jo til at bære. Men som farisæerne, så er tidens modefænomen også en tom skal.

    Grænser for forargelsen

    De bliver forargede, når nogen fortæller, at et kendt menneske for en menneskealder siden klappede nogen fra det modsatte køn i numsen, eller hvad værre var – sendte mere end to kærestebreve i håbet om et positivt svar. Men forargelsen rækker ikke til at fordømme endnu et overfald på en teenager begået af ungersvende af den mest akbare slags.

    Da en lærer forklarede sine elever, hvad Muhammedkrisen gik ud på, så skortede det ikke på forargelse fra de moderne farisæere. Altså ikke forargelse over, at folk fra en fremmed kultur ledte efter danskere, de kunne myrde, eller da de brændte ambassader af og ellers udførte et skoleridt i absurd teater. Næh, forargelsen gik på, at en lærer kunne finde på at nævne den slags. Som bekendt blev hun frosset ud af lærerværelset og mobbet ud af jobbet. Hun har stadig svært ved at få et job.

    Noget lignende udspandt sig i Frankrig i 2006, hvor forfatteren, filosoffen og gymnasielæreren Robert Redeker offentliggjorde en artikel i den ansete avis Le Figaro med titlen ”Hvordan skal den frie verden forholde sig til islamisternes trusler”. I dag lever han og familien skjult og med politibeskyttelse, fordi rasende muslimer vil ham til livs.

    Jamen, hvad med hans netværk, kolleger og hans faglige organisation? Her var alt på kogepunktet af rasende forargelse. Ikke over, at nogle ville slå deres kollega ihjel, men at han kunne finde på at antyde, at nogle muslimer truer og tyer til vold.

    Nougat på stemmebåndene

    Når det drejer sig om røverier, vold, overfald, voldtægter eller drab begået af kulturberigere, bliver de forargede bløde som nougat om stemmebåndene og synger de gamle sange om, at det ikke nytter noget at straffe, det er bedre at ansætte nogle konsulenter, der kan stå i spidsen for endnu et integrationsprojekt og åbne grænserne, så der kan komme endnu flere, der ikke ønsker sig ret meget mere end et liv med frihed, demokrati og gode sociale strukturer.

    Parret med denne hjertevarme skæres endnu flere lunser af vores ytringsfrihed, for som de siger på den fløj, så har vi ytringsret men ikke ytringspligt, og hvis man ikke har noget pænt at sige om tidens tendenser, skal man holde mund.

    Og hvis man ikke vil holde mund, skal de denondelynemig nok sørge for, at formastelige udelukkes fra tidens markedsplads, de sociale medier, hvis ikke det også samtidig regner ned over de formastelige med politianmeldelser.

    Endnu har vi vores Grundlov, men de hjertevarme forargede gør, hvad de kan for, at vi alle sammen som salig Biedermann forholder os i ro og rækker tændstikkerne til brandstifterne.

    God Grundlovsdag.

    Brian Mørch
    Byrådsmedlem, Dansk Folkeparti

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Havdrup Brugsforening, har 140-års fødselsdag den 1. Maj 2026.

    Flotte præstationer af SSB’s ungdom ved DM for hold

    Lego Build the Change på Solrød Bibliotek

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    Solrød Gymnasium i markant fremgang – klar til i alt 10 klasser

    DMI gæster Solrød: Oversvømmelser i Danmark og klimatilpasninger i Solrød

    En legende rejse med Sarvin Asa på Solrød bibliotek og Kulturhus

    3 spændende kunstnere i Solrøds Kulturhus

    ”Vi tager huset tilbage”- og nu renoverer vi det”

    Indlæg af Carl Andersen

    Læserbrev af Per Dahlin (V)

    Skovrejsning på kirkens jord begynder NU

    Solrød Kunstforening og Billedskole fejrer sit 20-års jubilæum og åbner dørene til en helt særlig forårsudstilling!

    Solrød Strand Badminton Klub indgår treårig strategisk partnerskabsaftale med eksisterende sponsor.

    En stærk kvinde fra Ravn by Ravn er gået bort – Diane Andersen

    Gå-Holdet Solrød: Fællesskab, motion og plads til flere

    Hvordan forstår Putin verden – og hvad med den russiske befolkning?

    Solrød Kommune ansætter ny direktør med stærk profil

    Kom til børneteater på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Farvel til heldagsparkering: Nye regler skal give borgerne bedre plads ved rådhuset

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    15. april 2026

    Havdrup Brugsforening, har 140-års fødselsdag den 1. Maj 2026.

    15. april 2026

    Flotte præstationer af SSB’s ungdom ved DM for hold

    14. april 2026

    Lego Build the Change på Solrød Bibliotek

    14. april 2026

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    14. april 2026

    Solrød Gymnasium i markant fremgang – klar til i alt 10 klasser

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.