Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Med 550 hk og en topfart på den anden side af 300 km/t er Renault Mégane en fuldblods racer. Og med Kevin Magnussen bag rattet er der lagt op til ny banerekord på FDM Jyllandsringen den 24. april.

    Kevin Magnussen på jagt

    0
    By Lotte Bøgevig on 7. april 2016 NYHEDER

    Kevin Magnussen lader for en stund Formel 1 raceren stå, og sætter sig i stedet ned i Renaults sprøde R.S.01. Det gør han søndag 24. april, hvor han i forbindelse med FDM’s Jubilæumsløb på FDM Jyllandsringen vil forsøge at slå den eksisterende banerekord.

    Er man bare en lille smule drengerøv, og har man bare antydningen af fart i blodet, skal der mere end fætter Eriks konfirmation til at holde en væk fra Jyllands ringen den 24. april. Her sker der nemlig ting og sager.

    For første gang på dansk jord er det muligt at se Renaults nye sprøde sportsvogn Renault R.S.01 med 550 hestekræfter og en topfart på over 300 km/t. En bil, der gør de udenlandske racerbaner usikre, men som aldrig før har været i Danmark.

    Det kommer den søndag den 24. april. Og bag rattet sidder ingen ringere end Renaults stjerne i Formel 1 – Kevin Magnussen. Han skal på FDM Jyllandsringens jomfruelige asfalt forsøge at slå banerekorden. Den lyder på et minut, syv sekunder og 49 tusindedele.

    Direktør i FDM-TDC Jesper Carlsen siger om begivenheden:

    ”Det bliver spændende at se, hvordan Kevin Magnussen klarer sig, når han skal prøve at slå banerekorden. Han kører til hverdag på nogle af verdens bedste racerbaner, og nu skal han køre på Danmarks bedste og længste racerbane med hele 2.300 meter” siger Jesper Carlsen og tilføjer

    ”Kevin Magnussens chancer for at slå banerekorden er rigtig gode, da forhold, bil og kører er i topklasse. Naturligvis er der meget, der spiller ind. Det er blandt andet første gang, Kevin Magnussen kører bilen, hvilket kan være en udfordring, så alt kan ske. Det bliver spændende at se udfaldet, for rekorden er efterhånden tre år gammel, ” siger Jesper Carlsen.

    Rekordforsøget finder sted fra cirka klokken 16.20 til 16.40 mellem det andet kvalifikationsheat og finalen for DTC.

    Det er første gang, Kevin Magnussen kører på FDM Jyllandsringen, siden han vandt Danmarksmesterskabet i 2008. Renault kunder har mulighed for at opleve begivenheden helt gratis. I forbindelsen med Danmarks premieren på den nye Renault Mégane, er der hos hver forhandler gratis billetter til de 20 første, der prøvekører den nye Renault Mégane.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.