Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Greve Museum ansætter lokalkendt museumsinspektør til at øge kendskab til Mosede Fort

    0
    By Lotte Bøgevig on 8. april 2022 NYHEDER

    Greve Museum har pr. 1. april 2022 ansat Cecilie Skov Sjølin som museumsinspektør med ansvar for kommunikation og markedsføring. Hun skal stå i spidsen for at øge kendskabet til Mosede Fort med særlig fokus på børnefamilier i Greve Kommune og omegn.

    Cecilie Skov Sjølin har allerede indgående kendskab til Mosede Fort. I årene 2016-2018 var hun ansat som studentermedhjælper på museet. Her var hendes primære opgave at tage imod museets gæster og sørge for, at de fik en god oplevelse. Hun var også en del af formidlings- og undervisningsteamet, og hun har derfor allerede et godt kendskab til, hvem museets gæster er.

    Om ansættelsen udtaler museumsleder Mette Tapdrup Mortensen: “Vi er glade for, at Cecilie har takket ja til at blive en del af Greve Museum igen. Med sin store indsigt i kommunikation og digital markedsføring af kulturinstitutioner, har vi opnået en markant styrkelse af det dygtige hold, som skal løfte Mosede Fort til det næste niveau. Sammen arbejder vi frem mod, at Mosede Fort bliver et kulturhistorisk fyrtårn i lokalområdet”.

    Formidling i højsædet

    Cecilie er uddannet cand.mag. i historie og kommunikation fra Roskilde Universitet. Hun har solid erfaring med markedsføring og kommunikation i kulturbranchen bl.a. fra Glyptoteket, hvor hun var ansat i markedsføring- og arrangementsafdelingen. Her arbejdede hun for at gøre museet mere tilgængeligt for nye målgrupper gennem digital kommunikation. Det seneste år har hun stået i spidsen for at udvikle Dansk Kulturinstituts digitale og sociale medier for at øge synligheden af de store internationale kunst- og kulturprojekter, kulturinstituttet står bag i bl.a. Ukraine, Tyrkiet og Kina.

    At flere danskere får øjnene op for, hvilken betydning 1. Verdenskrig har haft for Europa og hele verdens udvikling, er vigtig for Cecilie: “Landegrænser blev flyttet, imperier faldt, og revolutioner brød ud. Selvom Danmark ikke var en krigsførende part, havde krigen stadig store konsekvenser for den danske befolkning bl.a. i forbindelse med mangel på madvarer. Det, der sker i verden i dag, gør det endnu vigtigere at forstå fortiden,” siger Cecilie.

    Forkærlighed for Greveegnen

    Forud for sit historiestudie, var Cecilie elev på Greve Gymnasium, hvorfra hun blev student i 2013. Derfor har hun et allerede et stort kendskab til Greve Kommune og en særlig forkærlighed for området ved Mosede Fort. Cecilie ser meget frem til at blive en del af den store udvikling, som hele fortområdet er i gang med lige nu. Greve Museum har store planer for området, hvor visionen er at skabe nogle unikke rammer, hvor gæsterne kan få en helstøbt museumsoplevelse med kultur og natur som omdrejningspunkt.

    Læs mere om Greve Museum på www.grevemuseum.dk og Mosede Fort www.mosedefort.dk

    Kilde: Greve Museum

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    Udstilling i Portalen

    Borgmesterens nytårshilsen

    Seniorbowling i Køge Bowlingcenter.

    Røde Kors: Julehjælp til over 225 børnefamilier i Solrød og Greve

    Havdrup Skovby får 150 boliger på Nældevej, Skræppevej og Løvetandsvej

    Fra vision til handling: Nu er visionsplanen for Solrød Center på plads

    Lokal kunstner Birgith S. Ibsen åbner årets første udstilling på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Boliger i stueetagen og maks. 30 km/t. Hovedgaden i Havdrup skal være attraktiv og styrke det lokale handels- og byliv

    Mød Peanut – vores firbenede ven i kampen mod rotter

    En varm julehilsen og et strålende tilbageblik fra Viborher.dk

    En hjertevarm afsked for Solrød Gymnasiums rektor Bjarne Thams

    Ingen skal sidde uønsket alene juleaften: Juleværter efterlyses på Julevenner

    December nyt fra Havdrup Kirke

    Mandagsnærvær og morgenmeditation er en succes

    W. Johansen Havdrup hædret som gazelle: “Den bedste reklame er tilfredse kunder”

    Klumme af Brian Mørch

    Nye lokalplaner på vej for Karlstrup Landsby og Gl. Havdrup

    Årets sidste kronik af Emil Blücher

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    9. januar 2026

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    9. januar 2026

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    30. december 2025

    Udstilling i Portalen

    22. december 2025

    Borgmesterens nytårshilsen

    19. december 2025

    Seniorbowling i Køge Bowlingcenter.

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.