Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Nyt fra Havdrup Kirke

    0
    By Lotte Bøgevig on 26. august 2025 KIRKERNE

    Vi takker for høstens gaver og deler ud

    Havdrup Kirke fejrer høstgudstjeneste i præstegårdshaven søndag 7. september kl. 11-14. Præst Kristine og kirkens lille ensemble medvirker. Vi serverer suppe efter gudstjenesten.

    Menigheden opfordres til at tage høstoverskud med fra haver og marker, vindueskarme og strikketøjskurve, så vi har noget at sælge til hinanden på dagens festlige høstauktion.

    Alle pengene går til årets julehjælp.

    Skovbadning – nu både hverdage og lørdage

    Alle og enhver kan lægge sig i skovbunden og tage sig tid til at kigge op i trækronerne et stykke tid og lade roen falde på sig. Men får vi det gjort? – Næppe så tit, som vi kunne have godt af, selvom vi godt ved, at det kan gøre os rolige og mindre stressede.

    Så er det noget andet med guidet skovbadning på fastlagte tider. For da bliver vi taget ved hånden og ånden, blidt og roligt, og instrueres af instruktører, der ved, hvordan man gør. Og bagefter føles det aldeles dejligt.

    Kristine Stricker Hestbech og Ida Stricker Previati Hestbech inviterer til skovbadning i præstegårdshaven både hverdage og lørdage i løbet af efteråret, så flere har mulighed for at prøve. Hverdage kl.16-18: 27. august, 23. september, 21. oktober, alternativt lørdage kl. 10-12: 13. september og 11. oktober. Tilmelding ikke nødvendig.

    Tegnetorsdage med Pernille

    Billedkunstner Pernille Mejslov fortsætter tegnefællesskabet for børn fra 9 år og voksne, der har lyst til at deltage. Børn under 9 år er velkomne fra kl. 16-16.45 i følgeskab med en voksen. Første gang torsdag den 11. september kl. 14.45-16.45. Tilmelding på havdrupkirke.dk eller på facebook.

    Pernille og organist Peter har fået en idé til samarbejde i efteråret. Det er tanken, at Peter skal besøge tegneholdet et par gange og spille musik, mens børnene tegner, som de kan lade sig inspirere af. Og hvem ved: måske viser holdet deres tegninger frem for forældre og familie engang i november til en lille fernisering.

    Nu kan børn dele deres hobby med andre

    I efteråret åbner Havdrup Kirke hobbyværksted for børn og unge fra 4. – 9. klasse hver anden mandag kl. 16-18 i sognehuset på Bistrupvang. Første gang mandag den 15. september.

    Ideen er at give større folkeskoleelever et mødested efter skoletid for samvær, inspiration og fællesskab om deres hobby. Det kan være alt fra hækling til stenmaling og diamond painting.

    Ricci Carlsson er formand for menighedsrådet og initiativtager til hobbyværkstedet, som hun driver sammen med Ann-Cecilie Niese-Petersen, som også er medlem af menighedsrådet:

    – Det er tanken, at man hver især skal tage sin hobby med og fortælle om den til de andre på holdet. På den måde kan vi både lære af hinanden og inspirere hinanden – og hygge os sammen, siger Ricci.

    Sognehuset byder hver gang på lidt at spise og drikke undervejs. Pris for efteråret er 180 kr, som betales på MobilePay ved tilmelding. Tilmelding på kirkens hjemmeside.

    Babysalmesang: det allerbedste til de allermindste

    Musikpædagog Anette Løndal Hemmingsen er tilbage med et nyt hold babysalmesang i efteråret, og hun glæder sig til at synge og danse med de små og deres forældre.

    – Babysalmesang stimulerer barnets glæde ved musik og giver et dejligt samvær mellem barn og forælder. Og så kommer vi til at lære nye sange og salmer at kende og synge dem sammen. Det er skønt at bidrage til.

    Babysalmesang begynder torsdag den 25. september kl. 10-11.30 og fortsætter hver torsdag indtil 27. november. Tilmelding på kirkens hjemmeside.

    Kilde: Havdrup Kirke

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Konfirmand sing along-gudstjeneste blev en stærk fællesoplevelse

    Festlig fastelavn

    Lysfest, jazz og pandekager

    Hør Brian Holm fortælle om sit begivenhedsrige liv den 25. februar kl. 19 i Solrød Strandkirke

    Februar i Havdrup kirke

    December nyt fra Havdrup Kirke

    Mandagsnærvær og morgenmeditation er en succes

    Jul i Solrød Sogn

    Decembernyt fra Havdrup Kirke

    Glædelig jul

    De ni læsninger i Solrød Strandkirke

    Skyd julen i gang i Solrød Kirke

    Byd ny præst velkommen i Solrød Strandkirke

    Nyt fra Havdrup Kirke

    Nyt fra Solrød Sogn

    Nyt fra Jersie kirke

    Nyt fra Havdrup kirke

    Oplev Alexander Holm i Solrød Strandkirke

    Nyt fra Jersie Kirke

    Fantastiske Búkolla

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    5. februar 2026

    Konfirmand sing along-gudstjeneste blev en stærk fællesoplevelse

    5. februar 2026

    ”Thomas Breinholt – kan man tænke sig rask?

    3. februar 2026

    Medlemmer strømmer til: Hemingway Club har brug for tredje klub

    29. januar 2026

    Debatindlæg: Når ytringsfrihed bliver en undskyldning for manglende respekt

    29. januar 2026

    Frivillige strikker trøstebamser til børn i Solrød Kommune

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.