Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    December nyt fra Havdrup Kirke

    0
    By Lotte Bøgevig on 15. december 2025 KIRKERNE

    Konfirmander synger julen ind for Sognecaféen

    Bordene var veldækkede og snakken godt i gang, da de store foldedøre i sognehusets store sal blev rullet fra …

    Årets juleoverraskelse: Konfirmanderne kom på besøg til sognecaféens julefrokost og sang dejlige julesange sammen med kirkens undervisere Anette, Peter og Kristine.

    Efter at have klappet stort og sagt TAK, fortsatte sognecaféen frokosten med frikadeller og baconleverpostej oven på den fine oplevelse. Konfirmanderne kastede sig over store skåle med æbleskiver i sognehusets foyer, før de gik videre med undervisningen.

    Inden konfirmanderne gik hjem fodrede John fra sognehusets køkken de sidste konfirmanderne med så meget bacon, at de erklærede, de måtte være de mest forkælede konfirmander i hele Danmark.

    Havdrup Kirke ønsker Godt Nytår

    Hvem kender ikke til at have nytårsforsætter om alt det, man gerne vil gøre, prøve og forandre, når nu der ligger en ny begyndelse lige foran en. Et helt nyt år. – Havdrup Kirke kan indfri 3 gode nytårsforsætter, som er langtidsholdbare.

    1: Begynd eller fortsæt med at vandre i nye landskaber

    I første halvår 2026 har Kristine Stricker Hestbech og Havdrup Kirke planlagt 3 pilgrimsvandringer, som ikke er strabadserende, men byder på vidt forskellige landskaber og oplevelser.

    • Cotswold: Vandringen længst væk går til Cotswold i det sydvestlige England midt i den fineste engelske kulturarv. Vandrerejsen er først fra den 9. – 14. august, men tilmeldingsfristen er allerede 1. marts, så vær opmærksom på det, hvis du kunne tænke dig at komme med!
    • Avernakø: Sommervandringen ved pinsetid tager dig i år til Avernakø i det sydfynske øhav fra den 4. – 9. juni. Tilmeldingsfrist er den 1. maj. Se detaljeret info og tilmeldinger på Havdrup Kirkes hjemmeside under pilgrimsvandringer.
    • Solrød Strand: Forårsjævndøgnsvandring på Solrød Strand fredag den 20. marts begynder tidligt, kl. 04.45. Man skal jo være der, når solen står op. Deltagere fra tidligere år er ikke i tvivl om, at den vandring er værd at stå op til.

    Her er der ingen tilmelding, man møder bare op.

    – Og kan du ikke vente til foråret med at gå, kan du lige snuppe solhvervsvandringen på Solrød Strand søndag den 21. december kl. 15-17. Så er du godt klar til julen. Bare mød op ved Strandens Hus.

    Vær kreativ og fordyb dig sammen med andre

    Havdrup Sognehus er fuld af idérige mennesker, der tilbyder fællesskaber for kreative, tænksomme sjæle.

    Bibelsk Hækling: Det er godt for sjælen at beskæftige sig med håndarbejde. Det ved TankeKrea, som er ferm til at udvikle hækleopskrifter. Hun bruger hækling som en mulighed for at reflektere og slappe af i en stille stund.

    I samarbejde med præst Bente Lybecker, som i 2025 udgav bogen ”Det kærlige tilbageblik. Opdag Gud i din hverdag med bøn og meditation”, tilbyder hun en eftermiddag hver måned Bibelsk Hækling. Det går ud på, at man hækler personer fra Biblen og hører korte, bibelske tekster, som man kan tænke over imens. Første gang onsdag den 14. januar. Tilmelding senest dagen før. Detaljeret info finder du på havdrupkirke.dk.

    Tegning: Billedkunstner Pernille Mejslov henvender sig til børn, unge og voksne, der kan li´ at tegne og sidde fordybet sammen med andre. Her handler det ikke om, at tegningerne skal ligne og være rigtige, det handler om at blive ved med at kunne li´ at tegne. Hver gang giver Pernille øvelser og fritegning. Første gang torsdag 22. januar. Tilmelding senest dagen før. Se mere på kirkens hjemmeside.

    Syng dig sund: At synge er godt for ens trivsel på alle måder hvad enten man er baby, forælder eller bare vild med at komme til fællessang. Torsdag 22. januar begynder musikpædagog Anette L. Hemmingsen et nyt hold babysalmesang. Tilmelding nødvendig. Årets første fællessang med Anette og organist Peter ligger samme dag. Her dukker man bare op og synger med af et godt hjerte. Se månedsbladet for januar 2026.

     

    Forny dig og hold dig selv ved lige

    Mænd & Mad åbner mødeåret den 14. januar og mødes derefter en gang om måneden.

    Det er videnskabeligt bevist, at mandefællesskaber giver sunde mænd. Af mange grunde. Ikke kun på grund af den mad de laver og spiser sammen, men i lige så høj grad, fordi de taler med hinanden om sundhed og hvad der ellers rører sig i hverdagen og indeni. Giv et puf til en, der trænger – eller duk selv op!

    Brætspil for voksne holder hjernen skarp og vedligeholder kognitive funktioner. Det er også videnskabeligt bevist.

    Så kom endelig og vær med hver anden mandag i sognehuset. Første gang 5. januar.

    Sognecaféen mødes hver onsdag og har altid hygge og godt samvær på programmet. Det er grundtonen. Men så er der også alle de gode input til hverdagens udfordringer: Hvordan sender man breve, når det gamle postvæsen ikke længere gør det, og Hvad kan vi gøre derhjemme for at holde os selv i gang?

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Mandagsnærvær og morgenmeditation er en succes

    Jul i Solrød Sogn

    Decembernyt fra Havdrup Kirke

    Glædelig jul

    De ni læsninger i Solrød Strandkirke

    Skyd julen i gang i Solrød Kirke

    Byd ny præst velkommen i Solrød Strandkirke

    Nyt fra Havdrup Kirke

    Nyt fra Solrød Sogn

    Nyt fra Jersie kirke

    Nyt fra Havdrup kirke

    Oplev Alexander Holm i Solrød Strandkirke

    Nyt fra Jersie Kirke

    Nyt fra Havdrup Kirke

    Fantastiske Búkolla

    Hele verden fra forstanden

    25 års jubilæum og høstgudstjeneste i skøn forening

    Boblende fredagscafé

    Ny kunst i Jersie Sognehus

    Sommernyt fra Havdrup Kirke

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    16. januar 2026

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    15. januar 2026

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    9. januar 2026

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    9. januar 2026

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    30. december 2025

    Udstilling i Portalen

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.