VIBORHER – Solrød
    Facebook Twitter Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød
    Billedet er ikke fra det omtalte styrt

    En stor tak til alle, som hjalp mig i forbindelse med mit cykelstyrt

    0
    By Lotte Bøgevig on 5. august 2022 NYHEDER

    Den 11. juli blev en helt anderledes dag, end jeg havde forstillet mig, da jeg tog afsted med cykelholdet 60+ i Solrød. Vi havde kørt en dejlig tur omkring 30 km., men min tur sluttede brat, idet jeg desværre efter opbremsning, faldt af cyklen og brækkede min hofte på Københavnsvej.

    Jeg ønsker her at rette en tak til de mange mennesker, der hjalp mig undervejs, men det er også med en opfordring til at passe på sig selv, når man er ældre! Det er ikke givet, at man kommer let igennem et sygdomsforløb i dagens Danmark. En opfordring skal lyde herfra: Hold dig i god form HELE livet og sørg for at være stædig!

    Dernæst skal der lyde en varm tak til sygeplejersken og senere den kvindelige læge, der tilfældigt kom forbi ulykkestedet. I hjalp mig indtil de fantastiske reddere tog over. Jeg skreg af smerte, i stabiliserede og kørte mig til skadestuen i Køge.

    Tak til alle i modtagelsen på Køge Sygehus. Jeg kunne ikke røre mig en millimeter for smerter. I løber rundt, trøster, kører afsted til røntgen. I røntgen skreg jeg af smerte, I fik mig tilbage og fik mig stabiliseret. Hurtigt sendt I mig tilbage til røntgen igen, for at konstatere, hvor slemt mit hoftebrud var.

    Desværre kunne I ikke operere mig den samme dag. Men tak fordi I fik lagt rygmarvsbedøvelse på mig inden I gik hjem, i rolige omgivelser. Jeg husker selvfølgelig ikke ret meget, idet jeg havde fået, masse smertestillende.

    En stor tak til operationsholdet kl. 8.00 tirsdag 12.07.22. I kom alle og sagde godmorgen, så husker jeg ikke mere.

    Jeg havde selv ønsket fuld bedøvelse. Jeg var først med efter opvågning. Her erfarede jeg, I havde kæmpet godt med mig.

    Tak til alle på dagholdet i tiden til min udskrivning 15.07.22, I løber stærkt, kan ikke nå mere. Jeg fik den hjælp, jeg havde brug for. Aftenvagten var måske lidt mere tvivlsom, men I er jo nok også underbemandet. Jeg har bare altid ment, man kommer længst med venlighed, også når jeg prøvede at ringe for min medpatient, der selv var helt afkræftet og i stærke smerter.

    I gør, hvad I kan på Køge Sygehuset med de midler, I har, men hvor er medmenneskeligheden og ansvar for patienternes sikkerhed! Det er vel en menneskeret at få hjælp og ikke dø af sult eller smerte på et sygehus i Danmark?!. Jeg er rystet over det jeg selv har oplevet og overfor de medpatienter, som jeg har mødt under mit sygeophold på Køge Sygehus.

    Tak til alle, som har hjulpet mig og til Alle Jer andre:

    Pas på jer selv! Hold Jer i god form, både fysisk og mentalt HELE livet. Jeg føler mig heldig, fordi jeg har forsøgt at holde mig selv i god form. Hvis ikke var jeg ikke der, hvor jeg er i dag. Der er lang genoptræning i vente, men jeg kommer tilbage.

    Mange hilsner Connie Christiansen

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Tråden viser vej. Spændende tekstilkunst på Solrød Bibliotek og Kulturhus i april

    Har du brug for hjælp til Min sidste vilje ?

    Fra 1.april skal hundeejere holde deres hund i snor på stranden

    Ny udstilling på Greve Museum: I Hannah Ryggens fodspor

    Syv kommuner går ind i nye stærke samarbejder for at værne om havmiljøet i Køge Bugt

    Solrød Kommunes nye side for borgerinddragelse er nu i luften

    Skal du med på landevejen?

    De lokale KU’ere fra Solrød hverver nye medlemmer

    Tag med på en cykeltur rundt i Havdrup

    Mindeord: Fhv. borgmester Merete Wiid er død

    Læserbrev: “Lad os holde fast i Store Bededag”

    For hele familien: Kom til Den Store Sparedag på Mosede Fort

    Ina Lindemark fortsætter i Solrød byråd som løsgænger

    Med en fod i to lejre: Journalist Christian Ulloriaq Jeppesen er en grønlænder, der ikke kan tale grønlandsk

    Kom på Solrød Bibliotek og Kulturhus med defekt elektronik eller tøj.

    Brillegalleriet lukker på Solrød Strandvej

    Ny præst blev indsat i Solrød Strandkirke

    Hold Solrød rent for affald

    Farverig Fredag – ÆG!!!

    Hvad forstår du ved næstekærlighed, og hvor langt rækker den?

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Netavisen Solrød
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    21. marts 2023

    Tråden viser vej. Spændende tekstilkunst på Solrød Bibliotek og Kulturhus i april

    21. marts 2023

    Har du brug for hjælp til Min sidste vilje ?

    21. marts 2023

    Fra 1.april skal hundeejere holde deres hund i snor på stranden

    20. marts 2023

    Ny udstilling på Greve Museum: I Hannah Ryggens fodspor

    20. marts 2023

    Syv kommuner går ind i nye stærke samarbejder for at værne om havmiljøet i Køge Bugt

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.