Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    De unge drenge har en plan

    0
    By Lotte Bøgevig on 26. november 2015 NYHEDER

    Det er lykkedes deltagerne i Festudvalget på Køge Handelsgymnasium at finde en smart måde at drive forretningen med fester til glæde for de studerende på stedet. Den 27. november byder de på indsamlingsfest featuring Gilli.

     

    De tre studerende, Jason Renahan Rønsholt 3a, Marcus Skovsbo Reetz 3a og Mathias Dahl 3x, udgør spydspidsen i Festudvalget og har gjort det siden august måned. De har alle tre fritidsjobs, som de trækker på i arbejdet for at levere den bedste fest. Jason Renahan Rønsholt og Marcus Skovsbo Reetz er bartendere, mens Mathias Dahl er DJ. Gennem de positioner har de set en del – og de elementer bringer de ind i festerne på Køge Handelsgymnasium. De lader sig i udvikling af gymnasiefesterne inspirere af de festindslag, som pt. pepper festerne op på natklubberne og til festivaler og koncerter. Det gælder fx brugen af Co2, konfettikanoner og meget mere. Det er deres ambition, at Festudvalgets fester skal være kendt for overraskende og overrumplende indslag. Det skal helst aldrig været set før til en skolefest, lader drengenes motto til at være – og de har mange flere planer endnu, de drømmer om at føre ud i livet. Men nu er det ikke bare tant og fjas at være i festudvalget. Vi befinder os på en handelsskole, så drengene har fuldt overblik over regnskaber og forretningsmodeller, og de redskaber tager de med i arbejdet, når de finder nye samarbejdspartnere og forhandler priser på lyd, drikkevarer og kunstnernavne. Og den 27. november knokler de ikke blot for et godt overskud til at lave endnu bedre fester. Den dag knokler de for syriske flygtninge, for her er det dem, der skal have gavn af overskuddet.

     

    Business and pleasure

    Når det går løs til indsamlingsfest for syriske flygtninge den 27. november har tre kløveret nærmest selvklart allieret sig med Gilli, som er en af de P3 kunstnere, der er med på støttesangen ”Hvis du vil”, som blev lavet i anledningen af indsamlingen Hjælp nu, som støtter de mange flygtninge i Syrien og i nabolandene. Jason Renahan Rønsholt 3a, Marcus Skovsbo Reetz 3a og Mathias Dahl 3x håber, at kunne rejse en god sum til det gode formål. Halvanden uge op til festen kunne de desuden løfte sløret for endnu en spiller, som skal bidrage til missionen lykkes – nemlig DJ David Egebjerg, som i den seneste tid har spillet på mange store klubber og været opvarmning for store navne som fx Kato.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    Solrød Golfklub samlede 23.457 kroner ind til kampen mod brystkræft

    Peter Tanev gæster Havets Folkemøde i Solrød

    Hedebølge på vej – husk at passe på dig selv og hinanden

    Succes på Solvænget – nye fjernvarmeprojekter afventer politisk afklaring

    Et kærligt opråb til sommerens gæster ved Kalkgraven i Karlstrup

    Bettina og besøgshunden Lexa spreder glæde blandt borgere med demens

    DE FØRSTE STUDENTER PÅ SOLRØD GYMNASIUM 2026

    Vil du med på kirkerejse sydpå?

    Sommergudstjenester – indenfor og udenfor

    Klumme af Brian Mørch

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    Mindre senior og ældrevenlige boliger i Solrød

    Kronik af Emil Blücher

    Afgående formand ser tilbage på år med udvikling, fællesskab og frivillighed i Solrød FC

    Sommerudstilling med lokale kunstnere på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    6. juli 2026

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    3. juli 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    1. juli 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    1. juli 2026

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    30. juni 2026

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.