Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    De unge drenge har en plan

    0
    By Lotte Bøgevig on 26. november 2015 NYHEDER

    Det er lykkedes deltagerne i Festudvalget på Køge Handelsgymnasium at finde en smart måde at drive forretningen med fester til glæde for de studerende på stedet. Den 27. november byder de på indsamlingsfest featuring Gilli.

     

    De tre studerende, Jason Renahan Rønsholt 3a, Marcus Skovsbo Reetz 3a og Mathias Dahl 3x, udgør spydspidsen i Festudvalget og har gjort det siden august måned. De har alle tre fritidsjobs, som de trækker på i arbejdet for at levere den bedste fest. Jason Renahan Rønsholt og Marcus Skovsbo Reetz er bartendere, mens Mathias Dahl er DJ. Gennem de positioner har de set en del – og de elementer bringer de ind i festerne på Køge Handelsgymnasium. De lader sig i udvikling af gymnasiefesterne inspirere af de festindslag, som pt. pepper festerne op på natklubberne og til festivaler og koncerter. Det gælder fx brugen af Co2, konfettikanoner og meget mere. Det er deres ambition, at Festudvalgets fester skal være kendt for overraskende og overrumplende indslag. Det skal helst aldrig været set før til en skolefest, lader drengenes motto til at være – og de har mange flere planer endnu, de drømmer om at føre ud i livet. Men nu er det ikke bare tant og fjas at være i festudvalget. Vi befinder os på en handelsskole, så drengene har fuldt overblik over regnskaber og forretningsmodeller, og de redskaber tager de med i arbejdet, når de finder nye samarbejdspartnere og forhandler priser på lyd, drikkevarer og kunstnernavne. Og den 27. november knokler de ikke blot for et godt overskud til at lave endnu bedre fester. Den dag knokler de for syriske flygtninge, for her er det dem, der skal have gavn af overskuddet.

     

    Business and pleasure

    Når det går løs til indsamlingsfest for syriske flygtninge den 27. november har tre kløveret nærmest selvklart allieret sig med Gilli, som er en af de P3 kunstnere, der er med på støttesangen ”Hvis du vil”, som blev lavet i anledningen af indsamlingen Hjælp nu, som støtter de mange flygtninge i Syrien og i nabolandene. Jason Renahan Rønsholt 3a, Marcus Skovsbo Reetz 3a og Mathias Dahl 3x håber, at kunne rejse en god sum til det gode formål. Halvanden uge op til festen kunne de desuden løfte sløret for endnu en spiller, som skal bidrage til missionen lykkes – nemlig DJ David Egebjerg, som i den seneste tid har spillet på mange store klubber og været opvarmning for store navne som fx Kato.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    Udstilling i Portalen

    Borgmesterens nytårshilsen

    Seniorbowling i Køge Bowlingcenter.

    Røde Kors: Julehjælp til over 225 børnefamilier i Solrød og Greve

    Havdrup Skovby får 150 boliger på Nældevej, Skræppevej og Løvetandsvej

    Fra vision til handling: Nu er visionsplanen for Solrød Center på plads

    Lokal kunstner Birgith S. Ibsen åbner årets første udstilling på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Boliger i stueetagen og maks. 30 km/t. Hovedgaden i Havdrup skal være attraktiv og styrke det lokale handels- og byliv

    Mød Peanut – vores firbenede ven i kampen mod rotter

    En varm julehilsen og et strålende tilbageblik fra Viborher.dk

    En hjertevarm afsked for Solrød Gymnasiums rektor Bjarne Thams

    Ingen skal sidde uønsket alene juleaften: Juleværter efterlyses på Julevenner

    December nyt fra Havdrup Kirke

    Mandagsnærvær og morgenmeditation er en succes

    W. Johansen Havdrup hædret som gazelle: “Den bedste reklame er tilfredse kunder”

    Klumme af Brian Mørch

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    16. januar 2026

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    15. januar 2026

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    9. januar 2026

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    9. januar 2026

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    30. december 2025

    Udstilling i Portalen

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.