Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    180.000 skolebørn har sikret sig et sjippetov

    0
    By Lotte Bøgevig on 10. august 2015 NYHEDER

    Den ædle kunst at hoppe i et sjippetov uden at blive væk får en bemærkelsesværdig renæssance blandt landets skolebørn til september.

    Et gratis sjippetov til hver enkelt elev plus to lang-reb til hele klassen. Det er den kontante kvittering for de 180.000 skoleelever, der nu er tilmeldt årets Aktiv Rundt i Danmark.

    Et gratis sjippetov til hver enkelt elev plus to lang-reb til hele klassen. Det er den kontante kvittering for de 180.000 skoleelever, der nu er tilmeldt årets Aktiv Rundt i Danmark.

    Til september skal de mange skoleelever sammen med deres klasse dyste med andre skoler om at være bedst til at leve sundt. Og her spiller sjippetovet i år en afgørende rolle.

    Børnene kan vælge mellem ti måder at sjippe på, ved hjælp af ti instruktionsvideoer som bliver lagt på YouTube.

    ”Man kan næsten kun blive i godt humør, når man sjipper sammen og samtidig får man sved på panden. Det gør det sjovt at være sund,’” siger Henrik Lehmann Andersen, direktør i Nordea-fonden, som støtter gode liv og derfor Aktiv Rundt med 10,5 mio. kr.

    Sundhedsugerne skydes i gang den 21. september i tre uger skal eleverne sammen med deres lærer holde regnskab med om de får spist morgenmad og frugt, samt sovet og motioneret tilstrækkeligt.

    Rekorden slået stort

    Selvom tilmeldingsfristen ligger et godt stykke forude, så står det allerede nu klart, at der igen i år bliver tale om rekordtilmelding.

    ”Aktiv Rundt er nærmest eksploderet mellem hænderne på os i år,” siger projektleder Anders Flaskager, UC Syddanmark, der har fået et luksusproblem, fordi der allerede nu er langt flere tilmeldte end budgetteret. Han lover dog at alle tilmeldte nok skal få sjippetov tilsendt.

    Aktiv rundt i Danmark er med sit deltagerantal Danmarks største sundhedsprojekt for børn, og deltagerantallet har sat rekord hvert år siden starten i 2006. I 2014 deltog godt 141.000 elever.

    Udenlandsk interesse

    Herhjemme har ikke mindst skolereformens krav om 45 minutters motion hver dag skabt særlig interesse, fordi der følger inspiration med til lærerne i form af materialet ’Powerpauser’ og ’Bevægelse i undervisningen’.

    Men også udlandet har vist interesse. Anders Flaskager har således været inviteret til Spanien, Norge og Tyskland for at præsentere projektet.

     

    Fakta:

    Aktiv Rundt består af en lang række events fordelt over hele året, men det er Sundhedsugerne, som er projektets hovedbegivenhed. Her konkurrerer børnene og får point for fx sund morgenmad, at være aktive til og fra skole, drikke vand og spise frugt og grønt. Pointene bruges til at flytte rundt på et Danmarkskort for på den måde at komme hele Danmark rundt.

    Hér er de forsvarende landsvindere fra sidste år. I gruppen 0. til 1. klasse er der to med lige mange point. 1. B, Solbjergskolen i Århus og Børnehaveklassen, Skovvangskolen i Brøndby begge med 105 point deler første pladsen.

    I gruppen 2. til 4. klasse vinder 3. b fra Vejlebroskolen i Ishøj. I gruppen 5. til 7. klasse vinder 5. B fra Vibeskolen i Kerteminde. I gruppen 8. til 10. klasse vinder 8. a fra Ullerup Bæk Skolen i Fredericia.

     

    Foto: Sebastian Klein og Jakob Riising promoverer kampagnen, der skal få landets skolelever til at sjippe.

     

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Mad og Musik i 2026

    Kræftens Bekæmpelse Solrød lokalforening afholder generalforsamling og foredrag om senfølger.

    Hvad er vigtigst for dig ved det kommende folketingsvalg?

    Fra vision til virkelighed: Byrådet godkender næste skridt for Solrød Bymidte

    Hvorfor har vi ikke et museum i Solrød?

    Foredrag: Mød lokal livsglæde og stor robusthed

    Syng med om kvinder i musikkens verden

    Marts nyt fra Havdrup kirke

    Klumme af Brian Mørch

    50 år med fællesskab: Solrød Center fejrer jubilæum med stort løb og eksklusiv jubilæumstrøje

    Debatindlæg: ChatGPT – trussel eller mulighed i vores hverdag?

    Ny bager har hurtigt fået fodfæste i Solrød

    Slidgigt – den mest udbredte gigtsygdom i Danmark

    Kronik af Emil Blücher

    Strid om padelcenter: Nu skal uvildige jurister se på sagen

    Fra praktikant til ejer: 21-årige Jonas tager over i Solrød Foto

    Borgmesteren inviterer til kaffemøder

    Middelalderens kirkelige ritualer

    Røveri i MENY Solrød udviklede sig voldeligt – butikstyv skubbede detektiv omkuld

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    4. marts 2026

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    4. marts 2026

    Mad og Musik i 2026

    4. marts 2026

    Kræftens Bekæmpelse Solrød lokalforening afholder generalforsamling og foredrag om senfølger.

    2. marts 2026

    Hvad er vigtigst for dig ved det kommende folketingsvalg?

    26. februar 2026

    Fra vision til virkelighed: Byrådet godkender næste skridt for Solrød Bymidte

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.