Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Teori og praksis gennem samme prisme

    0
    By Lotte Bøgevig on 18. februar 2021 NYHEDER

    På Køge Handelsskoles ungdomsuddannelser har mange af lærerne praktiske erfaringer med det, de underviser i. Det gælder også Iben Diamant, som tilmed er student fra Køge Handelsgymnasium i 2009. Med en cand.merc. fra CBS i bagagen har hun siden 2014 været selvstændig med WhyNotGin. Erfaringerne delte hun med 3.g.’erne på innovationsstudieretningen på Køge Handelsgymnasium til virtuelt virksomhedsoplæg.

    Siden sommeren 2020 har Iben Diamant været at finde i lærerkollegiet på Køge Handelsgymnasium. Med en faglig baggrund i cand.merc. i Brand & Communication Management underviser hun i faget afsætningsøkonomi og er koblet til lærerteamet omkring innovationsstudieretningen. Et ekstra plus er Iben Diamants erfaringer som selvstændig i virksomheden WhyNotGin, hvor hun viser bredden inden for gin, tilbyder ginprøvesmagninger og salg. Hun har tilmed skrevet fire bøger om emnet gin.

    En grundig guide

    Innovationsstudieretningens fagkoordinator Anisa Buskov “inviterede” Iben Diamant indenfor til et virtuelt inspirationsoplæg om sin virksomhed til 3.k og 3l, så de kunne få et indblik i Iben Diamants tanker ved at starte selvstændig virksomhed, hvordan hun kom i gang som iværksætter og hvordan hun praktisk arbejdede med at sætte sig ind i forbrugernes mønstre og interesser, i produkterne og hvordan hun sidenhen har udviklet sin virksomhed fra kun WhyNotGin og bogskrivning til at udvikle Ginkassen, der er mere skalerbar og en god løsning i en corona-tid.

    Iben Diamant kom til elevernes store interesse rundt om virksomhedsidé, historie, opstart, drift, udvikling og vækst – så de fik rig lejlighed til at se hvordan undervisningens teori kan anvendes i praksis. Til slut kom hun med en række gode råd til uddannelsesretningens iværksættere in spe, som stillede mange gode spørgsmål efter oplægget.

    Kilde: KHS

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    Tag med tilbage til 90’erne

    Kan du huske for 25 år siden?

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    Nye hjerner og maskiner i Havdrup: Lokale unge trækkes ud af værelserne med brætspil og cirkustricks

    Tag discotøjet på til familiegudstjenesten

    Klumme af Brian Mørch

    Skolebørnene var med til at indvie Munkekærskolens nye tilbygning

    Kronik af Emil Blücher

    Havets Folkemøde: Bølger af begejstring og en sejr for en levende Køge Bugt

    Klein & Adamsen rykker tættere på kunderne med ny butik i Viby

    Væggelus kan være en ubehagelig feriesouvenir

    Solrød Cykelcenter har holdt hjulene i gang i 50 år

    Nyt fra Havdrup kirke

    Udstilling på Portalen – Lysets rejse

    Gå-Holdet i Solrød

    Solrød Bibliotek og Kulturhus går et efterår i møde fyldt med utrolig mange fantastiske arrangementer!

    Kom til Havets Folkemøde og oplev en folkefest i vandkanten

    Fra landbrugsjord til klimasikring og natur: Solrød-projekt vækker national interesse

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    25. august 2026

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    25. august 2026

    Tag med tilbage til 90’erne

    24. august 2026

    Kan du huske for 25 år siden?

    24. august 2026

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    24. august 2026

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.