Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    • DØDSANNONCER
    VIBORHER – Solrød

    Solrød Comets’ U17-herrer kronet som suveræne mestre i 1. division

    0
    By Lotte Bøgevig on 8. juni 2026 NYHEDER, SPORT

    Solrød Comets’ U17-hold herre har skrevet et stærkt kapitel i klubbens historie. Med 21 sejre på 22 kampe vandt drengene 1. division i overbevisende stil og satte et aftryk, der rækker ud over tabellen: disciplin, sammenhold og kontinuerlig udvikling.

    Af Henrik Sandberg – Formand Solrød Comets

    Kernen på holdet har spillet sammen i otte år. Det kan mærkes i alle spillets facetter: i den intuitive boldcirkulation, i rotationsforsvaret, og i evnen til at vinde de tætte perioder, hvor kampe ofte afgøres. Den fælles rejse har skabt en kultur, hvor hver spiller kender sin rolle og stoler på sidemanden—et fundament, der sjældent kan kopieres fra sæson til sæson.

    At gå 21-1 i en lang turnering kræver mere end talent. Comets har kombineret aggressivt perimeterpres med kontrollerede afslutninger i transition, og en halvcourt-offensiv, der skifter tempo klogt mellem hurtige cuts og tålmodig pick-and-roll. Rebounds har været en nøgle: én afslutning i den ene ende, to chancer i den anden. Det er sådan, marginer bliver til sejre—igen og igen.

    Staben omkring holdet har sat tydelig retning: strukturerede træningspas og klare krav til arbejdsindsats.

    Resultatet ses i detaljer som hjælp/hjælp-forsvar, spacing i hjørnerne og kommunikationen i screens—små ting, der tilsammen gør forskellen i topopgør.

    Solrød står ikke kun med et mesterskab, men også med flere store talenter på vej. Spillere med skarpe skudprofiler, atletiske slasher-evner og voksende spilforståelse banker på næste niveau. Kombinationen af teknisk fundament og mental robusthed peger mod en pipeline, der kan styrke både klubbens U19 og seniorled—og potentielt sende profiler videre til højere rækker.

    Sammenholdet rækker ud over kampene. Otte år på gulvet sammen skaber venskaber, der bærer igennem skader, eksamensperioder og tætpakkede turneringskalendere. Den kultur smitter: yngre årgange ser et U17-hold, der arbejder hårdt, opfører sig ordentligt og leverer, når det gælder. Det er sådan, en klub bygger identitet.

    Med 1. divisions-titlen i hus står næste skridt allerede og venter: nye sportslige mål, udvikling af lederroller på banen og integration af næste bølge af unge spillere i et velfungerende set-up. Hvis Comets fastholder balancen mellem ydmyghed og ambition, kan denne sæson blive startskuddet til endnu større resultater.

    Solrød Comets U17-herrer har leveret en sæson, hvor tal og fortælling går hånd i hånd: 21 ud af 22 siger alt om niveauet—men det er holdånden, kontinuiteten og talentmassen, der gør mesterskabet meningsfuldt. Solrød har mere på vej, og denne titel ligner kun begyndelsen.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    To aftener med Amerika i centrum – oplev Sofie Rud og Jesper Bugge Kold i Solrød

    Kronik af Emil Blücher

    Vi mindes de døde

    Jersie Kirke inviterer til en dag med ro og nærvær

    Sidste nyt fra Havdrup Kirke

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    Foredrag med Kristian Leth

    Klumme af Brian Mørch

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    Ingrid har fået ting til at ske i Solrød i mere end 50 år

    Solrød er hjemme – også når Daniel trækker i arbejdstøjet

    Løbere og SuperBrugsen i Havdrup knækker cancer.

    Trine har fået større selvtillid og nye ledelsesværktøjer

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    Tidligere sognepræst Leif Ellerbek er død – satte et stort aftryk på Solrød Sogn

    Berøring, der beroliger – en workshop om babymassage, ro og søvn

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    28. oktober 2026

    To aftener med Amerika i centrum – oplev Sofie Rud og Jesper Bugge Kold i Solrød

    27. oktober 2026

    Kronik af Emil Blücher

    27. oktober 2026

    Vi mindes de døde

    27. oktober 2026

    Jersie Kirke inviterer til en dag med ro og nærvær

    27. oktober 2026

    Sidste nyt fra Havdrup Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    28. oktober 2026

    To aftener med Amerika i centrum – oplev Sofie Rud og Jesper Bugge Kold i Solrød

    27. oktober 2026

    Kronik af Emil Blücher

    27. oktober 2026

    Vi mindes de døde

    27. oktober 2026

    Jersie Kirke inviterer til en dag med ro og nærvær

    27. oktober 2026

    Sidste nyt fra Havdrup Kirke

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.