I uge 33 havde vi planlagt at rense stranden for tredje og sidste gang i år samtidig med at vi gennemførte forsøget til biogasanlægget med at sigte sandet fra fedtemøget. Vejret var imidlertid så omskifteligt, at vi valgte at vente til senere. Vejret har skiftet lige siden, og i dag (d. 21/8) er det blæsevejr, og der er stort set ikke noget fedtemøg tilbage på stranden bortset fra enkelte små klumper og en lidt større samling aller nordligst. Vandet er helt klart fra strandkanten og udefter.
Vi har derfor udsat den sidste rensning indtil vi kan se om det bliver nødvendigt at gennemføre den. Vi må rense indtil fredag d. 29/8. Herefter må vi ikke rense mere i år.
Billedet er fra forsøget. Det så lovende ud. bunken af sigtet sand på jernpladerne var næsten lige så stor som bunken af fedtemøg i containeren.
Og husk lige tilmelding til renSTRANDløbet
http://www.lokalbilletten.dk/cms/?cmsid=509&pageid=17176