VIBORHER – Solrød
    Facebook Twitter Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød

    Ildsjælepar trapper ned.

    0
    By Lotte Bøgevig on 12. februar 2016 SOLRØD

    Formand Tonni Solskov, der har været formand siden 2002 overlader nu til andre at stå i spidsen for lokalkomiteen fremover.

    Inga Solskov tog i 1991 sammen med andre initiativet til at oprette en lokalkomité i Greve/Solrød/Køge og har nu sammen med lokalkomiteens kasserer, Søren Andersen været med i alle 25 år. Et år efter prikkede Inga hendes mand Tonni Solskov på skulderen og sagde: ”Kan du ikke lige overtage kassererposten?”Den hidtidige kasserer måtte stoppe på grund af sygdom. Så det er blevet til 24 år med frivilligt arbejde.

    Så ægteparret Inga og Tonni Solskov siger, at de nu har været ”parfrivillige” i næsten 25 år i Hjerteforeningens Lokalkomité.

    • Det har været en spændende og sjov tid, som vi har sat stor pris på. Gennem årene har vi fået et kæmpenetværk i de mange samarbejdspartnere og via vores mange aktiviteter, hvor vi har mødt og talt med hundredvis af borgere og hjerte-kar-patienter; det har beriget vores liv, og givet så meget positivt tilbage, men nu er tiden kommet til at overlade førertrøjen til andre, siger ægteparret samstemmende.

    Selvom Tonni Solskov overlader formandsposten til en anden, fortsætter Inga og Tonni i lokalkomiteen som menige bestyrelsesmedlemmer og vil især koncentrere deres indsats om deres ”hjertebarn” – motionsholdene for ”Hjertemotion” og blodtryksmåling m.m.

    Tilbageblik på 25 år

    For mange år siden var Inga Solskov, som ung sygeplejerske ansat på Rigshospitalet på hjerteafdelingen, under professor A. Thybjerg Hansen.

    • En dag sagde professor A. Thybjerg Hansen under stuegang til mig: ”Fru Solskov, vi skal have mange lokalkomiteer i Hjerteforeningen, så vi kan hjælpe de hjertepatienter, vi ellers udskriver til ingenting”.

    Det blev startskuddet! Inga Solskov tog udfordringen op, og året efter at Greve/Solrød/Køge Lokalkomite var blevet etableret, var det første, hun gav sig i kast med motion for hjertepatienter. Det startede hjemme i vores dagligstue, hvor hjertepatienterne hver uge mødtes og drøftede især, hvordan man kan lære at leve med sin hjertesygdom. Efterhånden var holdet oppe på 16 deltagere og så opstod behovet for motion.

    De første måneder fik vi intet økonomisk tilskud til at aflønne en fysioterapeut, som instuktør for hjertegymnastikken og desuden skulle vi også have lokaler til motionen. Inga Solskov fik en fin aftale,så gymnastikken/motionen kunne foregå i velegnede lokaler. Da Hjerteforeningen så det flotte tilbud til hjertepatienterne,som lokalkomiteen udbød, nemlig at hjertepatienterne kunne gå hver uge til en times hjertemotion i op til 1 ½ år, bakkede de op om aktiviteten og betalte løn til instruktørerne minus brugerbetaling. Senere er det lykkedes for lokalkomiteen at indgå en partnerskabsaftale, hvor Køge kommune overtog Hjerteforeningens rolle.En ordning som begge parter er meget tilfredse med.

    Om sin tid som formand siger Tonni Solskov.

    Jeg har været meget priviligeret. Det at stå i spidsen for en så engageret og konstruktiv lokalkomité, har jeg været stolt af, fordi alle har bidraget til at styrke fællesskabet så fællesskabets styrke opleves og bidrager til et fint samarbejde på tværs af de tre kommunegrænser. Alle har deltaget helhjertet. Inga og jeg oplever en velfungerende lokalkomité med målrettede ambitioner. Hjertemotionshold i hver af kommunerne har været et fint tilbud til hjertepatienterne med en koordinator i hver af kommunerne. Jeg vil godt herudover nævne den årlige kystvandring, den årlige nytårsmarch, vi har deltaget på messer og sundhedsdage, naturens dag, torvedage.m.m.

    Vi har fire hjertestier i vort område,.Desuden er vi nu oppe på 8 hjertestarterdoneringer, som er placeret i både by og på land, siger Tonni Solskov.

    Nye kræfter skal til

    Den 22. februar afholder lokalkomiteen generalforsamling og fejrer komiteens 25 års jubilæum med et tætpakket program. Ved samme lejlighed går Tonni Solskov af som formand, men fortsætter det frivillige arbejde. Selv om vi har personer med kompetencer til at blive formand blandt vor nuværende bestyrelse, så er der desværre ikke nogen, der har sagt ja. Derfor må vi nu ud og finde en, der har lyst til at stå i spidsen for en velfungerende lokalkomité i Hjerteforeningen.

    Jubilæumsfesten.

    Hovedtaler på aftenen er Hjerteforeningens administrerende direktør Kim Høgh, der taler om kvinders hjerter, forskning i kvindehjerter og Hjerteforeningens forskningsresultater generelt.

    I løbet af aftenen overrækker formanden for Pro Patria Fonden, Bruno Juul, en jubilæumsgave til lokalkomiteen

    Tid og sted

    Jubilæumsfest og generalforsamling foregår mandag den 22. februar kl. 19.30 i Solrød Aktivitetscenter, Solrød Center 85 i Solrød.

    Program for aftenen

    Kl. 19.30 Generalforsamling i henhold til vedtægterne

    Kl. 20.00 Jubilæumsfesten starter. Den afgående formand, Tonni Solskov, tegner et historisk tilbageblik over lokalkomiteens første 25 år

    Kl. 20.30 Overrækkelse af jubilæumsgave fra Pro Patria Fonden ved formanden Bruno Juul

    Kl. 20.45 Pause, hvor der serveres kaffe , øl og vand

    Kl. 21.00 Præsentation af aftenen gæstetaler, Hjerteforeningens adm. direktør, Kim Høgh, som blandt andet taler om forskning i kvinders hjerter, kvinders symptomer og Hjerteforeningens forskningsresultater.

    Kom og vær med. Alle er velkomne, og det er gratis.

    Hør mere hos formanden Tonni Solskov, tlf.: 56 66 10 27, mobil: 20 40 56 66.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Felix Ramø fyldte 80 år: Karate er stadig fascinerende

    Konservative i Solrød var på gaden for lavere boligskatter

    Ugens klumme “Vi har ikke brug for hegn og mure i Solrød”

    Ugens Klumme “Lad de små børn få en møsser og en krammer”

    Glem flinkeskolen

    Sommerbasketskole 2016

    Følg badevandskvaliteten hele sommeren

    Solrød Kommune mangler Natteravne

    Tyvene holder ikke sommerferie

    Fugletur til Staunings Ø

    Cigaretter brænder hul i kunstgræsbaner

    ”Jeg ville fryde mig, hvis din baby mister livet.”

    Ice Age-figurerne indtager Lidl

    Indkaldelse til Stiftende Generalforsamling

    Solrød ansætter to nye skoleledere

    Trafikindsats på Tåstrupvej: Krydset ved Maglekærvej, Ankerhusvej

    Økonomiske råd til din sommerferie

    Se åbningen af Lidl

    Solrød Landsby vil forandring!

    Ny kunstudstilling på Korporalskroen i Karlslunde.

    ANNONCE
    ANNONCE
    FACEBOOK
    Netavisen Solrød
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juni 2022

    Kronik: Offentlig smalkost kommer til at ramme Solrød Kommune

    27. juni 2022

    Endnu flere penge i integrationspuljen: Nye muligheder for støtte til ukrainske flygtninge

    27. juni 2022

    Nu vil Solrød FC med i kampen om oprykning til 1. division

    27. juni 2022

    10 års jubilæum i Tatakau Karate

    27. juni 2022

    Sognecaféen ændrer mødedag fra august

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET OG VIND!

    ANNONCER
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2022 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.