Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Kronik af Emil Blücher

    0
    By Lotte Bøgevig on 17. marts 2026 DEBATINDLÆG, LÆSERBREVE, NYHEDER

    Beredskab er mere end beskyttelsesrum

    Af Emil Blücher

    Beredskab fylder mere i den offentlige debat i disse år. Det giver god mening. Trusselsbilledet er alvorligt, og som samfund skal vi være bedre forberedt, end vi har været længe. Men der er også en tendens til, at debatten bliver gjort for enkel.

    Et godt eksempel var et spørgsmål i TV 2’s valgtest ved kommunalvalget i efteråret. Her lød det, om kommunerne skal bruge penge på flere beskyttelsesrum, også hvis det betyder færre penge til andre opgaver. Det er et spørgsmål, mange borgere sikkert kan nikke genkendende til. For når man hører om beredskab, er det ofte netop beskyttelsesrum, der kommer først op.
    Det, man kan tælle, fylder let for meget

    Problemet er bare, at virkeligheden er mere kompliceret.

    Der er ikke i dag noget krav om, at kommunerne skal i gang med at bygge nye beskyttelsesrum i stor stil. Vi er “kun” blevet bedt om at skabe overblik ift. antallet og tilstanden af kommunale beskyttelsesrum. Men der er hverken kommet konkrete anbefalinger om at der er brug for beskyttelsesrum, eller penge fra staten til at løfte en sådan opgave.

    Hvis kommunerne derfor selv begyndte at bygge beskyttelsesrum i vildskab, ville regningen skulle finansieres et andet sted. Og det ville i praksis være på bekostning af den nære velfærd, da kommunerne er underlagt både et anlægsloft og et serviceloft. Vi ville derfor ikke kunne vedligeholde og udbygge kapaciteten i daginstitutioner, skoler og plejehjem, i samme grad som vi gør i disse år, hvis vi på eget initiativ begyndte at opføre nye beskyttelsesrum.
    Når krisen rammer, er hverdagen også en del af beredskabet

    For kommunalt beredskab handler om langt mere end blot beskyttelsesrum.

    Det handler eksempelvis om, hvordan vi passer på de mest sårbare borgere, hvis strømmen går, eller hvis vores IT-systemer er nede. I hjemme- og sygeplejen kan det være helt afgørende, at medarbejderne stadig har adgang til kørelister og medicinlister, så de ved hvilke borgere som har brug for hjælp – og hvilken form for hjælp de har brug for. På samme måde handler også om, om vi kan sørge for at der er strøm på Plejecenter Christians Have, og om hjemmeplejens biler kan lades op ved længerevarende strømsvigt. Netop disse opgaver er noget som vi bruger meget energi på i disse år, også selvom at det er mindre synligt end en opgørelse over beskyttelsesrum. Men det er mindst lige så vigtigt.

    Vi er bagud, så vi skal tænke os om

    Den kedelige realitet er, at Danmark er bagud med det civile beredskab. Flere eksperter i kriseberedskab vurderer helt konkret, at vi er omkring ti år efter flere af vores nordiske naboer. Udover at myndighederne andre steder i norden er længere fremme, bliver der også stillet større krav til borgerne. Mens anbefalingen herhjemme er, at borgerne skal kunne klare sig selv i 72 timer, taler man eksempelvis om en uge i Sverige og Norge. Min klare forventning er derfor, at vi i de kommende år – både som borgere og som kommune – må indstille os på, at der bliver stillet større krav til os på beredskabsområdet.

    Vi skal dog passe på med at tro, at beskyttelsesrum i sig selv er en indikator på, om vi får styrket vores beredskab. For tryghed handler ikke kun om det, der er lettest at måle. Det handler i mindst lige så høj grad om, hvorvidt kommunen kan fungere, når den bliver sat under pres. Og spørger I mig, er der mange andre opgaver, som står foran i køen, når det handler om at bygge et mere robust kommunalt beredskab, end at bygge beskyttelsesrum til hele vores befolkning.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    Tag med tilbage til 90’erne

    Kan du huske for 25 år siden?

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    Nye hjerner og maskiner i Havdrup: Lokale unge trækkes ud af værelserne med brætspil og cirkustricks

    Tag discotøjet på til familiegudstjenesten

    Klumme af Brian Mørch

    Skolebørnene var med til at indvie Munkekærskolens nye tilbygning

    Kronik af Emil Blücher

    Havets Folkemøde: Bølger af begejstring og en sejr for en levende Køge Bugt

    Klein & Adamsen rykker tættere på kunderne med ny butik i Viby

    Væggelus kan være en ubehagelig feriesouvenir

    Solrød Cykelcenter har holdt hjulene i gang i 50 år

    Nyt fra Havdrup kirke

    Udstilling på Portalen – Lysets rejse

    Gå-Holdet i Solrød

    Solrød Bibliotek og Kulturhus går et efterår i møde fyldt med utrolig mange fantastiske arrangementer!

    Kom til Havets Folkemøde og oplev en folkefest i vandkanten

    Fra landbrugsjord til klimasikring og natur: Solrød-projekt vækker national interesse

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    25. august 2026

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    25. august 2026

    Tag med tilbage til 90’erne

    24. august 2026

    Kan du huske for 25 år siden?

    24. august 2026

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    24. august 2026

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.