Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    0
    By Lotte Bøgevig on 16. marts 2026 DEBATINDLÆG, LÆSERBREVE, NYHEDER

    Giver vi de unge det ungdomsliv, de fortjener?

    Der er meget, vi forventer af de unge i dag. De skal klare sig godt i skolen, vælge den rigtige uddannelse og finde deres vej i livet. Helst uden alt for mange omveje. Det er måske ikke så mærkeligt, at mange unge kan føle et pres, når man ser på alle de forventninger, der omgiver dem fra en tidlig alder. For mens mulighederne på mange måder er blevet større, er forventningerne til gengæld også vokset.

    For nylig talte jeg med en ung fra vores område. Det var egentlig bare en ganske almindelig samtale om skole, fremtid og de muligheder, der ligger foran. Planerne var der sådan set styr på. Men midt i samtalen sagde den unge noget, der blev hængende hos mig.

    Man kan godt føle, at man hele tiden skal være lidt bedre.

    Den sætning har jeg tænkt over siden. For måske rammer den noget, mange unge går rundt med i dag. En oplevelse af hele tiden at skulle leve op til noget. Til karakterer. Til forventninger. Til det billede af livet, man møder på sociale medier, hvor det hele ofte ser både let og perfekt ud.

    For ungdomslivet burde jo ikke kun handle om at blive bedre. Det burde også handle om at være ung. Om at finde sin vej i livet i sit eget tempo. Om at have venner og fællesskaber, hvor man kan være sig selv uden hele tiden at skulle leve op til krav og forventninger.

    Når man går en tur forbi idrætsanlægget en hverdagsaften eller kigger ind i en idrætshal, ser man heldigvis også noget af det bedste ved vores lokalsamfund. Frivillige trænere, der bruger deres fritid på at skabe gode rammer for børn og unge. Unge mennesker, der mødes om sport, fællesskab og glæden ved bare at være sammen. Det er små øjeblikke i hverdagen, men de betyder mere, end man måske lige tænker over.

    De steder, hvor unge mødes i virkeligheden og ikke kun gennem en skærm, er med til at skabe noget vigtigt. Her lærer man samarbejde, ansvar og fællesskab. Men man lærer også noget andet, som måske er endnu vigtigere.

    At man hører til.

    Samtidig ved vi også, at ikke alle unge finder deres plads i de klassiske fællesskaber. Nogle føler sig udenfor. Nogle kæmper med ensomhed. Andre leder bare efter et sted, hvor de kan være uden hele tiden at skulle præstere.

    Det er måske her, vi voksne skal stoppe op et øjeblik.

    For et stærkt lokalsamfund måles ikke kun på de fællesskaber, der fungerer bedst. Det måles også på, hvordan vi tager imod dem, der har sværest ved at finde deres plads. Om der er plads til forskellighed. Og om der findes steder, hvor unge kan mødes uden nødvendigvis at skulle passe ind i en bestemt form.

    Når de unge bliver lidt ældre, dukker der også et andet spørgsmål op. Et meget konkret et af slagsen. Kan jeg egentlig blive boende i det område, hvor jeg er vokset op?

    Boligpriser og manglen på mindre boliger gør det svært for mange unge at finde en plads i den by, de kalder hjem. Hvis vi ønsker levende lokalsamfund i fremtiden, er det også vigtigt, at unge mennesker har mulighed for at blive en del af dem. Ellers risikerer vi, at de unge forsvinder, og at noget af det liv, der gør vores byer levende, forsvinder med dem.

    Derfor skylder vi de unge mere end forventninger.

    Vi skylder dem fællesskaber. Muligheder. Og et ungdomsliv, hvor der også er plads til at finde sig selv.
    For ungdommen kommer kun én gang.

    Den er værd at passe på.

    Brian Mørch
    Folketingskandidat og byrådsmedlem

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    Tag med tilbage til 90’erne

    Kan du huske for 25 år siden?

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    Nye hjerner og maskiner i Havdrup: Lokale unge trækkes ud af værelserne med brætspil og cirkustricks

    Tag discotøjet på til familiegudstjenesten

    Klumme af Brian Mørch

    Skolebørnene var med til at indvie Munkekærskolens nye tilbygning

    Kronik af Emil Blücher

    Havets Folkemøde: Bølger af begejstring og en sejr for en levende Køge Bugt

    Klein & Adamsen rykker tættere på kunderne med ny butik i Viby

    Væggelus kan være en ubehagelig feriesouvenir

    Solrød Cykelcenter har holdt hjulene i gang i 50 år

    Nyt fra Havdrup kirke

    Udstilling på Portalen – Lysets rejse

    Gå-Holdet i Solrød

    Solrød Bibliotek og Kulturhus går et efterår i møde fyldt med utrolig mange fantastiske arrangementer!

    Kom til Havets Folkemøde og oplev en folkefest i vandkanten

    Fra landbrugsjord til klimasikring og natur: Solrød-projekt vækker national interesse

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    25. august 2026

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    25. august 2026

    Tag med tilbage til 90’erne

    24. august 2026

    Kan du huske for 25 år siden?

    24. august 2026

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    24. august 2026

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.