Søndag den 7. december kl. 11.00 er temaet ved gudstjenesten i Solrød Strandkirke ’De ni læsninger’, som er en gammel engelsk tradition.
Mona Møberg Larsen er præst ved musikgudstjenesten, hvor sangen og musikken vil være blive ledsaget af oplæsning af ni digte, primært digtet af Holger Lissner.

Digtene er skrevet til de traditionelle ni tekstlæsninger fra Biblen, der skildrer jordens skabelseshistorie frem til syndefaldet.

Organist Ove Mathiesen spiller et stykke musik til hver af de ni læsninger, og han akkompagneres af Sigrid Kongshøj-Munch på bratsch og violin og Solrød Strandkirkes pigekor.
Billedtekst: Sigrid Kongshøj-Munch og Solrød Strandkirkes pigekor deltager ved gudstjenesten ’De ni læsninger’.
Deltag i debatten


