Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    • DØDSANNONCER
    VIBORHER – Solrød

    Velkommen til TIGER i Greve

    0
    By Lotte Bøgevig on 16. september 2015 NYHEDER

    TIGERindenforLager Af1  TIGERUdenfor Af1  notting_hill_london (1)

    Den danske butikskæde TIGER har vokseværk og er for to uger siden flyttet til Greve for at etablere sig med lager i den bygning, hvor Ilvas hovedlager lå før i Ventrupparken 2 i erhvervsområdet Greve Main. Den 27.500 kvadratmeter store lagerbygning er ved at blive bygget om, så TIGER er klar til den travle julehandel. TIGER investerer op mod 10 millioner kr. i ombygningen og forventer at ekspandere yderligere. Tilflytningen til Greve skaber vækst og nye arbejdspladser i Greve.
    Den hurtigt voksende detailvirksomhed TIGER har fart på forretningen ikke bare i Danmark men i hele verden. Og ambitionerne for forretningen er skyhøje. I 2014 åbnede TIGER 124 butikker og gik ind i fem nye lande. Sidste uge åbnede Tiger butik nummer 500 i Notting Hill i London. Frem mod årsskiftet fortsætter antallet af butikker med at stige med to til tre om ugen, siger Christian Gravesen, Global Logistics Manager, der arbejder både fra hovedkontoret på Rådhuspladsen og nu også i den moderniserede bygning i Greve.
    Tiger startede som en enkelt butik på Islands Brygge i København for 20 år siden. Siden da er TIGER blevet et dansk brand med egendesignede varer i 26 lande.
    – Vi har valgt at lukke ned for vores lager i Brøndby, Horsens og Køge for at flytte hele vores lager til Greve, fordi det lykkedes os at finde den helt rigtige bygning med en fin beliggenhed tæt på motorvejen med mulighed for at ekspandere, da vi allerede nu kan se, at vi ikke kan være her. En anden grund, til at vi valgte Greve, er, at vi har hørt via vores netværk og pressen, at Greve er en erhvervsvenlig kommune, som ikke gemmer sig bag lukkede døre men er i en tæt dialog med erhvervslivet og lytter til virksomhedernes udfordringer. Det gør, at vi ved, at vi kan få den vigtige dialog, også når behovet er akut, fortæller Christian Gravesen, der privat bor i lokalområdet.
    – Vi er en ung og dynamisk virksomhed, der er kendetegnet ved at ’bygge flyveren, mens vi flyver’. Derfor har vi brug for, at alle medarbejdere og samarbejdspartnere løber stærkt, og at vi kan tilpasse vores faciliteter til udviklingen i vores forretningsaktiviteter. Vi ser frem til for alvor at få det hele på plads i Greve, så vi er klar til de travle efterårsmåneder. Lige nu servicerer vi 205 butikker her fra lageret i Greve, der har kapacitet til det dobbelte, og inden udgangen af november forventer vi at have lukket de andre lokationer, hvor vi har lager, udtaler Christian Gravesen.
    Nye arbejdspladser i sigte i Greve
    Da Ilva lukkede ned i Greve, overtog TIGER 10 af Ilvas lagermedarbejdere. I dag har TIGER 25 lagermedarbejdere i Greve, og Christian Gravesen forventer, at dette antal fordobles i løbet af ganske kort tid. I administrationsafdelingen i Greve er der også indrettet kontor til 15 medarbejdere – og der er plads til mange flere i den lyse og moderniserede bygning, som har fået en overhaling blandt andet med hvid maling og nye gulve. Greves borgmester Pernille Beckmann og erhvervs- og turistchef Tina Charlotte Koeffoed, der til daglig leder ErhvervsCentret, har lige været på virksomhedsbesøg hos TIGER for at byde den nye Greve-virksomhed velkommen.
    – Det er dejligt at få besøg af Greve Kommune og ErhvervsCentret. For mig er det et helt klart signal om, at man vil erhvervslivet det godt her i Greve. Og vi er også interesseret i at tage et møde med Greve Kommunes Jobcenter og få en dialog om vores muligheder for at få adgang til kvalificeret arbejdskraft til lageret her i Ventrupparken, understreger Christian Gravesen og tilføjer, at investeringen i det nye lager i Greve er en strategisk fremtidssikring af virksomheden, så den er konkurrencedygtig på salg og levering overalt på Sjælland og øerne.
    Billedtekst: Lige nu får TIGER moderniseret den nye lagerbygning i Greve Main. Greves borgmester og erhvervs- og turistchef har været forbi og budt TIGER velkommen til Greve.

     

     

     

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    Foredrag med Kristian Leth

    Klumme af Brian Mørch

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    Ingrid har fået ting til at ske i Solrød i mere end 50 år

    Solrød er hjemme – også når Daniel trækker i arbejdstøjet

    Løbere og SuperBrugsen i Havdrup knækker cancer.

    Trine har fået større selvtillid og nye ledelsesværktøjer

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    Tidligere sognepræst Leif Ellerbek er død – satte et stort aftryk på Solrød Sogn

    Berøring, der beroliger – en workshop om babymassage, ro og søvn

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    Plejecenter Christians Have får igen ros af tilsyn

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    26. oktober 2026

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    26. oktober 2026

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    26. oktober 2026

    Foredrag med Kristian Leth

    26. oktober 2026

    Klumme af Brian Mørch

    26. oktober 2026

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    26. oktober 2026

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    26. oktober 2026

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    26. oktober 2026

    Foredrag med Kristian Leth

    26. oktober 2026

    Klumme af Brian Mørch

    26. oktober 2026

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.