Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Nybom er vendt hjem til Nybom Vine

    0
    By Lotte Bøgevig on 24. marts 2022 NYHEDER

    Det er snart et år siden, at Nicoline Nybom fik en vinforretning i Solrød – igen. For hun har været her før.

    Tilbage i 2009 åbnede Nybom Vine nemlig i Solrød Center – hvor Café A ligger nu – men hun valgte at opsige lejekontrakten efter fem år pga. krav om åbningstider.

    – Jeg prøvede at finde et andet lejemål, hvor jeg selv kunne bestemme mine åbningstider, men det lykkedes ikke at finde en lokation. Så jeg flyttede mit lager til Stevns, hvor jeg bor og fokuserede på mine erhvervskunder. Jeg kørte på landevejen og solgte vin engros, forklarer Nicoline Nybom.

    Et kendt navn i Solrød

    Men én af hendes trofaste kunder spurgte hende for et par år siden, om han måtte starte en Nybom Vine i Solrød igen.

    – Nybom Vine var et kendt navn i Solrød, så det gav mening at bruge det navn. Men sidste år ville han så ud af projektet igen, så jeg købte hele hans varelager og er på den måde kommet tilbage til butikken i Solrød, siger Nicoline Nybom om forretningen, der i dag ligger på Strandvejen.

    Foto: Viborher.dk
    Nicoline Nybom

    Her kan hun selv bestemme åbningstiderne, og der er lige nu åbent fra onsdag til lørdag, så hun på den måde stadig kan passe sine restaurantkunder og levere vin til dem.
    – På sigt vil vi nok få en åbningsdag mere om ugen.

    En unik oplevelse

    Nikoline Nybom er meget begejstret for at være tilbage i vinforretningen i Solrød og sørge for kunderne her.

    – Jeg er uddannet tjener og sommelier, og jeg går meget op i sammensætningen af mad og vin. Jeg synes, det er fantastisk at hjælpe folk med at finde den helt rigtige vin til deres menu og give dem en god oplevelse. Folk er meget åbne for mine idéer og for at prøve noget nyt, og det er skønt at give dem en unik oplevelse, som man ikke får, når man tager en vin ned fra hylden i supermarkedet, siger Nicoline.

    Hun har et meget bredt udvalg af vine og har 17 ene-agenturer. Nicoline klarer stort set forretningen selv – men får dog hjælp fra sin pensionerede far.

    – Han passer butikken, når jeg ikke selv kan være der og har hele vejen igennem været min makker på sidelinjen. Han kan også godt lide et godt glas vin. Og så har jeg min mand, der hjælper med at slæbe kasser på lageret. Så på den måde kører det hele rundt, siger Nicoline, der ser frem til at hilse på endnu flere Solrød-kunder og lave vinsmagninger og andre sjove arrangementer for byens borgere.

    Kilde: Viborher.dk

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.