Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Juleafslutning på Solrød Gymnasium

    0
    By Lotte Bøgevig on 25. december 2014 SOLRØD

    Den 19.12 afholdt Solrød Gymnasiums elever og lærere i fællesskab den traditionelle juleafslutning i kantinen efter en gedigen omgang morgenmad og hygge ude i de respektive klasseværelser. Det skete dagen efter, at 3g’erne havde afleveret deres store opgaver, SRP’n, som de har skrevet i deres studieretningsfag. Det har de gjort med tæt vejledning fra lærerne og med en skriveworkshop midt i ugen, hvor alle kunne komme og hente hjælp til det at bygge så stor en faglig opgave op.

    Nu bliver SRP-opgaverne sendt til ekstern censur, og samtidigt går 2hf’erne på skolen i gang med en tilsvarende stor og i mange tilfælde flerfaglig opgave: Den Store Skriftlige Opgave (SSO) – også med censur udefra. Pernille Brix fra 2q skal skrive om enevælden i Danmark, og hun har allerede slæbt bøger med hjem fra biblioteket. Hun har gennemført 1. vejledningsrunde med sin vejleder, og hun ved, at der skal tages fat allerede i juleferien: “Jeg skal simpelthen bare være helt klar til, når jeg får opgaveformuleringen udleveret, så jeg kan gøre mit absolut bedste i det nye år”, fortæller hun.

    Også 1g’erne er gået på juleferie med god samvittighed og sommerfugle i maven: De har netop valgt studieretning for det næste 2,5 år. Mange har efter vejledning prioriteret samme studieretning som den, de startede med at vælge i sommeren 2014, mens andre har valgt at fokusere anerledes fagligt, så de nu skal integreres i nye klasser, hvor en ny kammeratskabskreds vil vokse op.

    2g’erne skal i gang med deres Studieretningsopgave (SRO) lige efter ferien, så ja: Der er drøn på de faglige aktiviteter på gymnasiet – både på den 3-årige stx og den 2-årige hf. Hvordan det faglige helt præcis udfolder sig henover en ungdomsuddannelse, det kan alle komme og høre mere om på Solrød Gymnasium den 21.1.2015, hvor skolen slår dørene op til Åbent Hus kl. 19. Her står både rektor Bjarne Thams, studievejledere, lærere og ikke mindst elever klar til at fortælle om dét at gå efter en rød eller blå hue midt i Solrød Centeret. Men lige nu er lydene og stemningen på gymnasiet fortonet for en tid – selv de mere eller mindre rene toner fra lærernes luciaoptog til eleverne, der op til jul skabte rekord i likes på skolens FB-side.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Felix Ramø fyldte 80 år: Karate er stadig fascinerende

    Konservative i Solrød var på gaden for lavere boligskatter

    Ugens klumme “Vi har ikke brug for hegn og mure i Solrød”

    Ugens Klumme “Lad de små børn få en møsser og en krammer”

    Glem flinkeskolen

    Sommerbasketskole 2016

    Følg badevandskvaliteten hele sommeren

    Solrød Kommune mangler Natteravne

    Tyvene holder ikke sommerferie

    Fugletur til Staunings Ø

    Cigaretter brænder hul i kunstgræsbaner

    ”Jeg ville fryde mig, hvis din baby mister livet.”

    Ice Age-figurerne indtager Lidl

    Indkaldelse til Stiftende Generalforsamling

    Solrød ansætter to nye skoleledere

    Trafikindsats på Tåstrupvej: Krydset ved Maglekærvej, Ankerhusvej

    Økonomiske råd til din sommerferie

    Se åbningen af Lidl

    Solrød Landsby vil forandring!

    Ny kunstudstilling på Korporalskroen i Karlslunde.

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.