Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Hos Nemogården skal vin være en oplevelse

    0
    By Lotte Bøgevig on 28. oktober 2024 NYHEDER

    Det skulle bare have været en hyggeforretning, men nu er der gået 10 år, og vinforretningen Nemogården i Solrød er vokset sig 10 gange større, end indehaver Kenneth Lund nogensinde havde drømt om. 10-års jubilæet bliver markeret med et eksklusivt vinmarked.

    Af Marianne Due

    Kender du det? At stå i supermarkedet på jagt efter en god vin, som passer perfekt til den menu, du har planlagt. Men når du vurderer etiketterne og læser informationerne, så er der sjældent de oplysninger, som du har brug for. Det sker ikke, når du kommer ind til Kenneth Lund i vinforretningen Nemogården i Solrød. Her møder du en mand, der ved lige præcis, hvilken vin, der passer til den mad, du gerne vil byde dine gæster.

    – Når der opstår en symbiose mellem mad og vin, så er det præcis der, jeg er i mit es. For eksempel, når jeg til en smagning serverer to vine og først hører kommentarer om, at de er alt for tørre, og så serverer en ret, der gør at smagsoplevelsen ændrer sig og bliver helt fantastisk, fortæller Kenneth Lund.

    Han konstaterer, at mange køber vin uden at smage den først, uden at kende vinhuset og uden at kende baggrunden for vinen. DET kommer der styr på, når man som kunde søger råd hos Nemogården.

    – Jeg kan godt forstå, at folk synes, det er svært at købe vin, og især omkring nytår eller ved store begivenheder oplever jeg, at kunderne har menuen med, så vi kan finde vine, der matcher, fortæller Kenneth.

    Drømte om at blive tjener

    Det var interessen for god mad, der fik Kenneth Lund til at nørde med god vin. Han har en baggrund som direktør for bank- og leasingselskabet Ford Credit. Da han var barn, drømte han faktisk om, at han skulle være tjener og være helt i front på en restaurant.

    – Det har altid været helt naturligt for mig at holde øje med detaljen og sikre, at folk har det godt. Derhjemme er køkkenet mit, og min kone er godt tilfreds med, at det er mig, der laver maden, fortæller Kenneth med et smil.
    Han er selvlært kok og står altid selv for menuen til Nemogaardens Vin & Gastro events.

    – Så er jeg sikker på at symbiosen er der, siger han.

    Kenneth Lund havde udsigt til at gå tidligt på pension fra direktørjobbet og havde tænkt, at når han kom dertil, så ville han importere et par paller vin og hygge sig med et lille vinfirma. Sådan var det også i starten, men Nemogården voksede sig hurtigt større og de sidste seks år, har Kenneth Lund arbejdet med vin på fuld tid.

    Specialist i to vinlande

    Der er mere end 2.000 vinimportører i Danmark, så Kenneth Lund vidste, at hans forretningsplan skulle skille sig ud, og derfor har han valgt at specialisere sig i vin fra kun to lande, Italien og Østrig. Italien er valgt, fordi det er det mest populære vinland i Danmark og Østrig, fordi det ikke er så kendt et vinland i Danmark. Til gengæld har vin fra Østrig en tårnhøj kvalitet, lyder det fra Nemogårdens indehaver.

    – I Østrig har mange vingårde været ejet af samme familie i flere generationer. Jeg har vingårde, der kan føre deres historie helt tilbage til 1500-tallet. Den historik og passion for vin er noget helt særligt, konstaterer Kenneth Lund, og konstaterer, at de nye generationer af vinsmagere i både Østrig og Italien er værd at holde øje med.

    I Østrig er det ”Junge Wilde Winzere” – de unge vilde vinsmagere, der kaster sig ud i nye eksperimenter på baggrund af gode uddannelser og stærke mentorer. Både der og i Italien kommer flere og flere kvindelige vinproducenter til, der især har fokus på økologisk vin og bæredygtighed i hele processen.

    – Både i Østrig og i Italien går de nye generationer forrest med en anderledes tilgang til at lave vin og er med til at skabe nogle vine med et lidt anderledes smagsudtryk. Det økologiske og bæredygtige er også en autentisk og sympatisk vinkel på det at lave vin, forklarer Kenneth Lund.

    Finder frem til unikke vine

    om vinhandler trækker han på sine kompetencer inden for salg, marketing og kundepleje og på sin evne til at finde unikke vine og vingårde, der ligger tæt på større kendte vine og vinområder.

    – Jeg handler kun med familieejede vingårde, som jeg selv har besøgt, eller hvor jeg har mødt producenterne på messer. Derfor kan jeg altid fortælle om baggrunden for, at der bliver lavet ordentlig vin, siger han.

    – Jeg nørder med at finde de vine, der er naboer til de ”fine” områder, for eksempel Montecucco, der ligger lige ved siden af Brunello di Montalcino, kun adskilt af få hundrede meter eller Campagna ved Napoli, som ikke ret mange kender. Det er virkelig god vin til fair priser.

    Han er ikke meget for at afsløre sine egne favoritområder, fordi der er så mange gode vine i begge lande, men kommer dog så tæt på, at han nævner italienske Toscana og det østrigske vinområde Südsteiermark, der ligger nær grænsen til Slovenien.

    Vinmarked med særlige vine

    Når Nemogårdens 10-års jubilæum bliver markeret med vinmarked i oktober måned, så vil der være helt særlige oplevelser i butikken, for eksempel er det lykkedes Kenneth Lund at skaffe tre italienske vine fra 2014, der ellers var et meget svært vinår i Italien, men de tre italienere kan smages i butikken.

    – Jeg er meget imponeret over, hvor stor succes, forretningen har fået. Vi har mange faste og loyale kunder, både private og erhvervskunder, hvor nogle har været med hele vejen, og derfor gør vi også noget ud af det i denne måned, siger Kenneth Lund, der bl.a. har arrangeret en nostalgisk vinsmagning med vine fra det første vinhus, for de trofaste kunder, der har været med siden 2014.

    – Kig forbi, for der er masser af muligheder for at gøre nogle særligt gode vinindkøb, forlyder det.

    – Jeg er meget taknemmelig og lykkelig for at min lille niche klarer sig så godt i et benhårdt marked, så det gør vi særligt ud af, for som jeg altid siger, så skal vin være en oplevelse.

    Fakta
    Nemogården
    Engvangen 7-9, Solrød
    Vin fra Italien og Østrig
    Onlineshop, events, vinklub og blog: Nemogaarden.dk
    Vinmarked 31.10 kl. 14.18, 1.11 kl. 14-18 og 2.11 kl. 10-14.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    Solrød Golfklub samlede 23.457 kroner ind til kampen mod brystkræft

    Peter Tanev gæster Havets Folkemøde i Solrød

    Hedebølge på vej – husk at passe på dig selv og hinanden

    Succes på Solvænget – nye fjernvarmeprojekter afventer politisk afklaring

    Et kærligt opråb til sommerens gæster ved Kalkgraven i Karlstrup

    Bettina og besøgshunden Lexa spreder glæde blandt borgere med demens

    DE FØRSTE STUDENTER PÅ SOLRØD GYMNASIUM 2026

    Vil du med på kirkerejse sydpå?

    Sommergudstjenester – indenfor og udenfor

    Klumme af Brian Mørch

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    Mindre senior og ældrevenlige boliger i Solrød

    Kronik af Emil Blücher

    Afgående formand ser tilbage på år med udvikling, fællesskab og frivillighed i Solrød FC

    Sommerudstilling med lokale kunstnere på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    6. juli 2026

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    3. juli 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    1. juli 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    1. juli 2026

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    30. juni 2026

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.