Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Skolevej 70 i Gl. Havdrup

    0
    By Lotte Bøgevig on 6. februar 2025 NYHEDER, POLITIK

    I Socialdemokratiet arbejder vi altid for det bedste for vores børn og deres familier i Solrød. Derfor ser vi med stor bekymring på udviklingen af projektet omkring gårdbørnehaven, som fra at være en visionær satsning nu truer med at blive en tung byrde for kommunen i mange år frem.

    Da projektet først blev præsenteret, var det en ambitiøs og inspirerende plan. Men i løbet af blot halvandet år er budgettet eksploderet med en stigning fra 11,4 mio. kr til 41,65 mio. kr. hvilket burde vække bekymring hos alle. Endnu mere problematisk er det, at forudsætningerne for projektet har ændret sig markant. Solrød Kommune har ikke længere behov for den kapacitetsudvidelse, som projektet bygger på.

    Konsekvenserne er alvorlige, og vil ramme lokale familier hårdt, da opførelsen af Skolevej 70 vil betyde nedlæggelse af børnehavepladser i strandområdet. Det er børnene og deres forældre, der betaler prisen for denne beslutning. Mange forældre vil opleve en markant forringelse af deres hverdag, når de skal aflevere deres børn i Gl. Havdrup frem for i deres eget nabolag. Den ekstra transporttid betyder, at børnene skal opholde sig længere i institution, hvilket mindsker den tid, de kan bruge med deres familier og deltage i fritidsaktiviteter.

    Vi har gentagne gange efterspurgt klarhed over, hvilke børnegrupper der bliver berørt af denne beslutning. Hvilke børnehaver i Solrød Strand bliver berørt når 90 børn skal flytte til Skolevej 70? Hvordan vil det påvirke de familier, der allerede har børn i vuggestue eller dagpleje? Disse spørgsmål fortjener svar, og borgerne i Solrød har krav på gennemsigtighed i beslutningsprocessen.

    Derudover er transportudfordringerne ikke blevet tilstrækkeligt belyst. Ruten til Gl. Havdrup vil uundgåeligt føre til en betydelig stigning i biltrafikken gennem Solrød Landsby, med op mod 180 ekstra biler i døgnet. Det vil ikke blot skabe øget trafikpres, men også potentielle sikkerhedsrisici for skolebørn og lokale beboere.

    Vi kan ikke tage så omfattende beslutninger uden at sikre en åben og ærlig kommunikation med borgerne. Gennemsigtighed og ærlighed er fundamentet for tillid, og hvis vi undlader at dele de faktiske konsekvenser af dette projekt, risikerer vi at miste den tillid.

    Derfor opfordrede vi byrådet til at afvente den analyse som administrationen laver i 2025, som vil anbefale byrådet hvilke børnehaver i strandområdet som bliver ramt af beslutningen om Skolevej 70. Vi bør sikre, at vores beslutninger hviler på fornuft, åbenhed og ansvarlighed, men der var desværre ikke flertal for at afvente analysen, som ellers kunne have givet os de nødvendige svar. Derfor endte Socialdemokratiet sammen med Venstre at stemme imod opførelsen af Skolevej 70 i Gl. Havdrup.

    Af Hanne Bache Vognbjerg
    Børneordfører

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    Tag med tilbage til 90’erne

    Kan du huske for 25 år siden?

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    Nye hjerner og maskiner i Havdrup: Lokale unge trækkes ud af værelserne med brætspil og cirkustricks

    Tag discotøjet på til familiegudstjenesten

    Klumme af Brian Mørch

    Skolebørnene var med til at indvie Munkekærskolens nye tilbygning

    Kronik af Emil Blücher

    Havets Folkemøde: Bølger af begejstring og en sejr for en levende Køge Bugt

    Klein & Adamsen rykker tættere på kunderne med ny butik i Viby

    Væggelus kan være en ubehagelig feriesouvenir

    Solrød Cykelcenter har holdt hjulene i gang i 50 år

    Nyt fra Havdrup kirke

    Udstilling på Portalen – Lysets rejse

    Gå-Holdet i Solrød

    Solrød Bibliotek og Kulturhus går et efterår i møde fyldt med utrolig mange fantastiske arrangementer!

    Kom til Havets Folkemøde og oplev en folkefest i vandkanten

    Fra landbrugsjord til klimasikring og natur: Solrød-projekt vækker national interesse

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    25. august 2026

    Jersie Sognehus fylder 25 år

    25. august 2026

    Tag med tilbage til 90’erne

    24. august 2026

    Kan du huske for 25 år siden?

    24. august 2026

    Babyrytmik i Solrød Bibliotek og Kulturhus

    24. august 2026

    Bumleby Festival fortsætter succesen – nu venter årets sidste festival i Solrød

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.